Přeskočit na hlavní obsah

Aroma - džem nebo u nás prostě marmeláda

Před několika lety jsem objevila tento skvělý recept Maškrtnice na džem bez přidaného pektinu. Jeho výhoda spočívá v absenci přidaných chemických látek a v geniální přípravě na dvě fáze..  Základní postup a recept najdete u Maškrtnice na blogu.

Já jsem letos, mimo jiné, potřebovala zpracovat rebarboru. Konečně se mi rozmnožila do požadovaného množství a bylo na víc než na jeden zubožený koláček.. nad kterým, k mé nelibosti, členové naší rodiny, ohrnovali nosíčky..

Takže byla tu halda rebarbory, já a členové.. rebarborá? Bléééé..
S druhým nejstarším členem jsme se zamysleli a on zapojil své mozkové závity a vymyslel mátu. Přinesl lístky máty a my žvýkali již připravenou rozmixovanou rebarboru s mátou.. Jo! To bylo super. Pak jsme zkoušeli meduňku. To nebylo špatné, ale máta vedla.
Já měla v záloze ještě vanilku a čokoládu.Rebarboru jsem měla už připravenou z předchozího dne, kdy jsem jí nejdříve oloupala, nakrájela na kousky, a pak do měkka povařila. Dala zchladnout přes noc. Ráno jsem do ní nasypala cukr v poměru 2 díly rebarbory: 1 díl cukru, v mém případě to bylo 2,5 kg rebarbory a 1,25 kg cukru.
Ještě nechala pracovat 2 hodinky, rozmixovala.

Rebarbora s mátou
Na pánev jsem dala 3 naběračky hmoty rebarbory s cukrem a nakapala jednu kapku máty peprné a 1 kapku máty kadeřavé. Míchala jsem míchala, hmota bublala, pěnila, pěnu nesbírám. Pak se bubliny začaly dělat sklovité, hmota začala tuhnout. Zkouším na talířek vždy pár kapek, než se mi konzistence líbí. Pak plním do skleniček, zašroubuji a otočím dnem vzhůru.

Rebarbora s vanilkou
Hmotu rebarbory s cukrem, opět 3 naběračky jsem dala na pánev. Nakapala asi 20 kapek vanilkového extraktu. Vše jsem pak dělala stejně jako u rebarbory s mátou.

Rebarbora s čokoládou
Zase 3 naběračky rebarbory s cukrem jsem dala na pánev, tentokrát jsem míchala déle až do požadované konzistence. Pak jsem do hotové marmelády nalámala asi 15 dkg hořké čokolády. Nechala rozpustit a naplnila skleničky.  Rebarbora je kyselá a s čokoládou fakt dobrá.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Proč v mém kufru nenajdete oleje od Young Living, DoTerra, Justu a dalších..

Marketingové triky MLM firem, prodávající éterické oleje. Proč tyto značky nepoužívám a proč je považuji za nevhodné. Má na kvalitu vliv cena?

Proč můj kufr, v kterém je aktuálně více než 120 různých éterických olejů, neobsahuje ani jeden olej nejvyšší terapeutické kvality?

Ha?!!
Označení kvality éterických olejů
Asi proto, že žádné oleje nejvyšší terapeutické kvality neexistují. Není žádná autorita, která by rozhodovala, co je a není terapeutická kvalita.
Všechny éterické oleje mají nějaké terapeutické účinky. Mohou mít různé účinky na psychiku nebo na fyzické tělo. Podle jejich složení nebo vůně můžeme usuzovat, na co budou užitečné.

Účastníci kurzů, mí klienti i další lidi, co se zajímají o aromaterapii se mě ptají:

Jak tedy poznám ty správné oleje?  Je jasné, že když vám někdo představí terapeutickou kvalitu, lékopisnou kvalitu a .. kvalitu.. co si vyberete?

Bez hlubší znalosti asi pravděpodobně první dvě.

Terapeutická kvalita .. neexistuje, lékopisná kvalita, podle mého pátrání,…

Jednoduchý osvěžovač vzduchu s éterickými oleji

Často se mě lidé ptají, jak si vyrobit přírodní difuzér s éterickými oleji na osvěžení vzduchu či navonění prostoru.
Začala jsem pro sebe i své klienty vyrábět jednoduchou variantu s gelovými kuličkami.Vezměte gelové vodní perly, napusťte do nich studenou vodu. Vyberte éterické oleje, které nejsou příliš těkavé a nakapejte do vody.Perly se několikanásobně zvětší a nasáknou vodu i éterické oleje. Dobře promíchejte a dejte do láhve nebo do patentní sklenice. Pokud necháte difuzér otevřený, budou se gelové perly zmenšovat. Obnovíte je zase tím, že napustíte na kuličky vodu a přidáte opět éterické oleje. Místo vody můžete také použít hydroláty. Třeba tymiánový nebo hřebíčkový!

Sílu vůně můžete regulovat pomocí uzavírání a otevírání sklenice.

Do difuzéru můžete použít například následující směs éterických olejů:
Svěží
10 kapek litsea cubeba
5 kapek smrku
5 kapek geránia

Zklidňující
8 kapek levandule
4 kapky palmorůžové
4 kapky kadidlovníku

Osvěžovač můžete umístit například do předsíně,…

7 éterických olejů pro čerstvé školkáčky

Několik jednoduchých receptů, jak zvládnout s malými dětmi začátek školního roku levou zadní. Protože dostávám teď mnoho dotazů, jak dětem zpříjemnit vstup do školky a školy, sepsala jsem své zkušenosti. Recepty můžete použít dle potřeby. Důležité je, aby dětem směsi nebo jednotlivé oleje voněly a byly pro ně příjemné. Nechte se inspirovat a vést vlastním nosem. :)


Směs proti obavám  Některé děti mohou trpět obavami z toho, co je čeká. Můžeme jim pomoci tyto obavy překonat pomocí následující směsi: 2 díly bergamotu,
1 díl borovice,
3 díly levandule.

Tuto směs uchováme ve skleněné lahvičce. Použít jí lze těmito způsoby: 3 kapky směsi dáme do polévkové lžíce smetany a vmícháme do koupele, 5 kapek směsi dáme do aromalampy a necháme 15 minut v místnosti, kde jsou děti, 3 kapky směsi přidáme do 10 ml rostlinného oleje a dítě touto směsí namasírujeme, 1 kapku směsi nakapeme na kapesník nebo aroma medailon a necháme dítě, aby si dle potřeby inhalovalo.
Pečující směs Děti, které mají rád…