Přeskočit na hlavní obsah

Fototoxicita citrusových éterických olejů

Fototoxicita éterických olejů je dost často skloňovaný pojem. Mnoho kolegyň i účastníků kurzů se mě na tuto problematiku ptá.

Proto jsem připravila přehlednou tabulku v níž jsou zmíněny éterické oleje běžně dostupné v ČR.
Pod tabulkou je seznam podrobnější :)Nefototoxické citrusové éterické oleje:
Bergamot FCF, bergamot plod destilovaný, citron plod destilovaný, citron list, limeta plod destilovaný, pomeranč sladký plod lisovaný i destilovaný, pomeranč listí, satsuma plod lisovaný i destilovaný, tangelo plod lisovaný i destilovaný, yuzu lisovaný i destilovaný.

Fototoxické éterické oleje:
Bergamot plod lisovaný, grapefruit plod lisovaný, citron plod lisovaný, limetka plod lisovaný, mandarinka list (pozor může se skrývat pod názvem petitgrain!, je potřeba přečíst latinský název. V ČR je běžně dostupný éterický olej petitgrain z listů pomerančovníku), pomeranč hořký plod lisovaný.

Mohou být fototoxické:
Klementinka, mandarinka, tangerinka.

Při výběru éterického oleje je třeba také v potaz vzít konstituci jednotlivce, barvu jeho pleti , očí, věk,  pohlaví a v neposlední řadě také celkovou kondici pokožky. U světlejších typů osob bych byla opravdu velice opatrná a oleje i podezřelé z fototoxicity bych rozhodně nepoužívala.

Co je fototoxická reakce?
Fototoxická reakce je způsobena větší citlivostí pokožky vůči UV záření. Citlivost pokožky se může zvýšit při podání různých léků jak vnitřně (třeba přírodní antidepresiva s obsahem třezalky), tak zevně (některé lokálně používané protizánětlivé gely a krémy). U éterických olejů se potýkáme s fototoxickou reakcí při zevním použití a při následné expozici pokožky UV paprsky. Fototoxická reakce může vypadat jako zarudnutí pokožky, někdy se udělají puchýře, otok. První příznaky mohou nastoupit do několika minut nebo i do několika hodin od ozáření pokožky a jedná se vždy o zánětlivou reakci. Při silné reakci může dojít až k odumírání tkáně, olupování kůže a vzniku tmavých hnědých skvrn, které mohou, ale nemusí zmizet. Při reakci po několika hodinách, lidé často zapomenou na použití éterických olejů nebo nevědí, že by jí mohly éterické oleje způsobit.

Fototoxické reakce se nemusíte obávat v případě, že máte pokožku zakrytou tak, že není vystavená UV paprskům. Inhalace z aromalampy také nezpůsobuje fototoxickou reakci a nemusíte se jí ani obávat v případě použití výše uvedených éterických olejů do přípravků, které se z pokožky smývají (šampon, mýdlo, sprchový gel).
Pokud používáte éterické oleje, které způsobují fototoxicitu, doporučení je nevystavovat pokožku 12-18 hodin UV záření (slunce, solária).

Za fototoxicitu mohou zejména tyto součásti éterických olejů: psoralen, methoxsalen, bergapten, angelicin, imperatorin, citropten, oxypeucedanin, isoimperatorin, bergamottin a několik dalších složek, které jsou ovšem zanedbatelné.

Léčba fototoxické reakce - použijte čistou aloe vera nebo aloe vera gel, neaplikujte žádné éterické oleje a nechoďte na slunce. V případě silné reakce navštivte svého lékaře.

Hodně voňavých zážitků nejen s citrusy, na zimu se budou hodit, to přece víte.


Zdroj: Robert Tisserand and Rodney Young, Essential Oil Safety (Second Edition. United Kingdom: Churchill Livingstone Elsevier, 2014), 88.

Zdroj fotografií: http://www.publicdomainpictures.net/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Proč v mém kufru nenajdete oleje od Young Living, DoTerra, Justu a dalších..

Marketingové triky MLM firem, prodávající éterické oleje. Proč tyto značky nepoužívám a proč je považuji za nevhodné. Má na kvalitu vliv cena?

Proč můj kufr, v kterém je aktuálně více než 120 různých éterických olejů, neobsahuje ani jeden olej nejvyšší terapeutické kvality?

Ha?!!
Označení kvality éterických olejů
Asi proto, že žádné oleje nejvyšší terapeutické kvality neexistují. Není žádná autorita, která by rozhodovala, co je a není terapeutická kvalita.
Všechny éterické oleje mají nějaké terapeutické účinky. Mohou mít různé účinky na psychiku nebo na fyzické tělo. Podle jejich složení nebo vůně můžeme usuzovat, na co budou užitečné.

Účastníci kurzů, mí klienti i další lidi, co se zajímají o aromaterapii se mě ptají:

Jak tedy poznám ty správné oleje?  Je jasné, že když vám někdo představí terapeutickou kvalitu, lékopisnou kvalitu a .. kvalitu.. co si vyberete?

Bez hlubší znalosti asi pravděpodobně první dvě.

Terapeutická kvalita .. neexistuje, lékopisná kvalita, podle mého pátrání,…

Jednoduchý osvěžovač vzduchu s éterickými oleji

Často se mě lidé ptají, jak si vyrobit přírodní difuzér s éterickými oleji na osvěžení vzduchu či navonění prostoru.
Začala jsem pro sebe i své klienty vyrábět jednoduchou variantu s gelovými kuličkami.Vezměte gelové vodní perly, napusťte do nich studenou vodu. Vyberte éterické oleje, které nejsou příliš těkavé a nakapejte do vody.Perly se několikanásobně zvětší a nasáknou vodu i éterické oleje. Dobře promíchejte a dejte do láhve nebo do patentní sklenice. Pokud necháte difuzér otevřený, budou se gelové perly zmenšovat. Obnovíte je zase tím, že napustíte na kuličky vodu a přidáte opět éterické oleje. Místo vody můžete také použít hydroláty. Třeba tymiánový nebo hřebíčkový!

Sílu vůně můžete regulovat pomocí uzavírání a otevírání sklenice.

Do difuzéru můžete použít například následující směs éterických olejů:
Svěží
10 kapek litsea cubeba
5 kapek smrku
5 kapek geránia

Zklidňující
8 kapek levandule
4 kapky palmorůžové
4 kapky kadidlovníku

Osvěžovač můžete umístit například do předsíně,…

7 éterických olejů pro čerstvé školkáčky

Několik jednoduchých receptů, jak zvládnout s malými dětmi začátek školního roku levou zadní. Protože dostávám teď mnoho dotazů, jak dětem zpříjemnit vstup do školky a školy, sepsala jsem své zkušenosti. Recepty můžete použít dle potřeby. Důležité je, aby dětem směsi nebo jednotlivé oleje voněly a byly pro ně příjemné. Nechte se inspirovat a vést vlastním nosem. :)


Směs proti obavám  Některé děti mohou trpět obavami z toho, co je čeká. Můžeme jim pomoci tyto obavy překonat pomocí následující směsi: 2 díly bergamotu,
1 díl borovice,
3 díly levandule.

Tuto směs uchováme ve skleněné lahvičce. Použít jí lze těmito způsoby: 3 kapky směsi dáme do polévkové lžíce smetany a vmícháme do koupele, 5 kapek směsi dáme do aromalampy a necháme 15 minut v místnosti, kde jsou děti, 3 kapky směsi přidáme do 10 ml rostlinného oleje a dítě touto směsí namasírujeme, 1 kapku směsi nakapeme na kapesník nebo aroma medailon a necháme dítě, aby si dle potřeby inhalovalo.
Pečující směs Děti, které mají rád…