Přeskočit na hlavní obsah

Proč v mém kufru nenajdete oleje od Young Living, DoTerra, Justu a dalších..


Marketingové triky MLM firem, prodávající éterické oleje. Proč tyto značky nepoužívám a proč je považuji za nevhodné. Má na kvalitu vliv cena?

Proč můj kufr, v kterém je aktuálně více než 120 různých éterických olejů, neobsahuje ani jeden olej nejvyšší terapeutické kvality?

Ha?!!

Označení kvality éterických olejů


Asi proto, že žádné oleje nejvyšší terapeutické kvality neexistují. Není žádná autorita, která by rozhodovala, co je a není terapeutická kvalita.
Všechny éterické oleje mají nějaké terapeutické účinky. Mohou mít různé účinky na psychiku nebo na fyzické tělo. Podle jejich složení nebo vůně můžeme usuzovat, na co budou užitečné.

Účastníci kurzů, mí klienti i další lidi, co se zajímají o aromaterapii se mě ptají:

Jak tedy poznám ty správné oleje? 

Je jasné, že když vám někdo představí terapeutickou kvalitu, lékopisnou kvalitu a .. kvalitu.. co si vyberete?

Bez hlubší znalosti asi pravděpodobně první dvě.

Terapeutická kvalita .. neexistuje, lékopisná kvalita, podle mého pátrání, znamená, že podle českého lékopisu je dané, jak má konkrétní éterický olej vypadat. Jaký má mít obsah jednotlivých látek. Jenže  rostliny nejsou podle tabulek, ani příroda podle tabulek nefunguje. Tak se může stát, že některý rok více prší a díky tomu výsledný přírodní produkt neodpovídá tabulkám. Takže se éterické oleje smíchají a ladí dohromady tak, aby odpovídaly lékopisu. Udělá se z nich takový "průměr".. chcete používat průměr? Já osobně ne. Tyto éterické oleje jsem zkoušela a nenadchnou ani neurazí. Ale já se z nich opravdu na zadek neposadím.

Takže co mi zbývá? Třetí varianta - kvalita.. Kvalitu hledám.

Hledám jí ve vůni, ve vystupování firmy, v jejím etickém kodexu, v tom jak s oleji zachází, jak je představují, jací lidé zastupují firmu, jaký mají cíl.. těch otázek a pocitů je tam více. Přeci jen ty éterické oleje jsou mojí součástí, reprezentují moji práci, přes mě promlouvají k lidem a když budu používat bídnou kvalitu, kde pak budu já?

Při hledání kvality éterického oleje mě zajímá také, zda má firma k dispozici biochemickou analýzu, což je výsledek plynové chromatografie - hmotnostní spektrometrie (GC/MS analýza), zda mi jí poskytnou. Bohužel málokterá firma v Čechách mi byla schopná nebo ochotná analýzu poskytnout. Obvykle mě zahlcovali bezpečnostními listy :-( Upřímně není to vlastně vůbec jednoduché najít si to "své".

Terapeutická kvalita

Nicméně zpět k terapeutické kvalitě. Tento termín vznikl zhruba v 90. letech a jedná se o marketingový termín, používaný zejména firmami, které éterické oleje prodávají systémem multi-level marketingu. V praxi je to tak, že když chcete nakupovat se slevou, zaregistrujete se, nakoupíte nějakou základní sadu nebo několik olejů v dané  hodnotě a máte slevu. Pokud někoho přesvědčíte o tom, že je to báječný nápad, přidáte jej do svého "týmu", máte větší slevy.. a když on přesvědčí.. určitě to znáte. Amway, Herbalife...

Ještě se často hovoří o terapeutické kvalitě A.. Prosím, nemohli byste najít firmu, která prodává kvalitu B, C či D? Nebo oleje neterapeutické kvality..? :D

Dobrá tak to bychom tedy měli terapeutickou kvalitu, za kterou určitě zaplatíte poměrně vysokou cenu. Je to třeba nepříjemné, že jste zbytečně přeplatili, ale na to ještě nikdo neumřel.

Proč ne MLM aromaterapii?

Další bod, který mně osobně vadí mnohem víc než nějaké marketingové slovní hříčky, je způsob prodeje. Reprezentanti těchto firem povětšinou nemají vůbec žádné vzdělání v aromaterapii. Možná mají nějaký krátký kurz nebo školení. Nicméně tento systém se staví také na osobní zkušenosti a doporučení. Fajn.. sousedka začala prodávat éterické oleje, vyléčila tím kluka z kašle už několikrát.. doporučila mi, co na to použít. Je to super, funguje to, jdu do toho s ní.
Běžný scénář...

Jenže sousedka léčila toho kluka éterickým olejem, který mu dávala do jídla. Kluk se sice vyléčil, ale dlouhodobým užíváním si poškodil sliznice a má teď po roce potíže se žaludkem. Taky jiná  kamarádka zase, když jí bolela hlava, tak si dala pár kapek máty na spánky. Úžasně jí to pomáhalo! Jenže já to zkusila udělalo se mi špatně a málem jsem omdlela. A mojí mámě po tom zčervenaly spánky a otekla..

Zkrátka a dobře, osobní zkušenost je krásná, ale éterické oleje jsou silné a koncentrované látky. Neplatí pravidlo, že co je přírodní, to bezpečně pomáhá. V případě aromaterapie je potřeba znát další souvislosti. Běžně slýchám na svých kurzech či od svých klientů, co jim bylo doporučeno a nestačím se divit.
Častou a oblíbenou radou je vnitřní užití éterických olejů. Éterické oleje se mohou používat vnitřně. Většina aromaterapeutů to nedoporučuje. MLM firmy se často ohánějí tím, že jsou jediná firma certifikovaná na vnitřní použití.

Certifikát

Kde ten certifkát vzali? Kdo jim ho dal?
Certifikáty, kterými někteří prodejci mávají:

Certified Pure Therapeutic Grade (CPTG)- nová ochranná známka. Vlastníkem je DoTerra. Jedná se o komerční značku.
ISO - zjednodušeně řečeno, ISO pouze definuje co je éterický olej a jak má konkrétní éterický olej vypadat. Nijak se nezabývá jeho kvalitou, nedefinuje žádné standardy pro kvalitu.
GRAS -  je trochu složitější problematika. Nicméně ve své podstatě, opět zjednodušeně řečeno, jsou to všechny éterické oleje, které se používají pro aromatizaci potravin nebo jako přísada do jídel. Tyto standardy jsou přesně definovány, za jakých podmínek a jaké množství je možné použít. V žádném případě to neznamená, že je éterický olej bezpečný a bezrizikový pro vnitřní užití. Navíc to neznamená, že konkrétní olej musí mít nějaké vlastnosti (bio, přírodně pěstovaný), může být dokonce syntetický nebo syntetikou pančovaný.
AFNOR - francouzská organizace pro standardizaci. Nezabývá se opět kvalitou, jen tím, jak má konkrétní olej vypadat. Je to spíše vodítko, jak mají vypadat další dávky pro průmyslové použití.

Takže, už vám je to jasné?


Marketingové triky a rétorika MLM prodejců

Triky jaké například používají tito prodejci:
 • oleje "terapeutické kvality, případně nejvyšší terapeutické kvality,
 • oleje mající "certifikát",
 • obvykle je zaštiťuje v jednotlivých republikách nějaký lékař, který, pokud je mi známo, nemá vystudovanou aromaterapii. Nijak nechci shazovat lékařské vzdělání nebo jejich fundovanost, ale aromaterapie má svá specifika. Ideální a důvěryhodný by byl lékař vzdělaný v aromaterapii. Už jste ho v ČR potkali? Několik lékařů prošlo mým základním kurzem, ale ani jeden z nich nezaštiťuje žádnou MLM firmu, pokud vím.. ,
 • garantují kontrolu nad celým procesem výroby tzv. Seed to Seal. Od semínka po uzávěr. Jak je tedy možné, že v Young Living měli v roce 2016 problém s pančovanou skořicí kůrou, potažmo tedy i výrobkem Thieves? 
 • sází na osobní zkušenost, osobní prodej. Reprezentanti nejsou dostatečně vyškoleni v aromaterapii. Neznají základní věci. Doporučují nebezpečné a nevhodné metody použití,
 • sází na "hlad" společnosti po přírodních produktech, alternativní terapii - nabízí tedy přírodní  produkty,
 • přisuzují éterickým olejům extrémní množství terapeutických účinků .
Je třeba si uvědomit, že prodejce není terapeut a jeho primárním zájmem není terapie, či pomoc, ale PRODEJ.  

Co tedy hledat u firem produkujících éterické oleje


 • Hledejte firmy, které nabízejí přímý prodej. Pokud někdo používá výraz "terapeutická kvalita", zjistěte, proč tento termín používá (může se zatím skrývat jen snaha deklarovat opravdu kvalitní éterické oleje, něčím výjimečné) a nemusí to mít souvislost s výše uvedenými informacemi.
 • Výrobky jsou prodávány v tmavých skleněných lahvičkách, případně jsou v dalším obalu - hliníková krabička nebo papírová krabička (nejsou v plastových nebo průhledných obalech). Éterické oleje jsou řádně označené těmito informacemi: Český a latinský název, případně bichoemická specifita nebo část rostliny ze které je ét. olej vyrobený, způsob získání éterického oleje, doba expirace (popř. šarže), označení, že se jedná o 100% přírodní éterický (esenciální) olej nebo silici nebo směs éterických olejů.
  Nevhodné jsou: parfémový olej, vonný olej (někteří výrobci vyrábí směsi z éterických olejů - obvykle se deklarují jako směs éterických olejů, synergická směs... ).
 • Prodejce či výrobce se o aromaterapii zajímá, má vzdělání či praxi v aromaterapii. Podniká v oboru již nějakou dobu (dávejte pozor na firmy, které vznikly teprve nedávno).
 • Prodejce by měl nabízet éterické oleje v různých cenových relacích. Narazila jsem i na takové, kteří měli stejnou cenu pro všechny oleje, nebo měli dvě či tři cenové hladiny. Stejná cena pro levanduli a růži je zavádějící. Na výrobu růžového éterického oleje potřebujeme 5 tun růže, zatímco na levanduli pouze 160 kg.
 • Absence certifikátů např. v kvalitě BIO neznamená nutně, že éterické oleje nejsou kvalitní. Někteří výrobci raději ušetří na kupování certifikátů a jejich oleje mohou být kvalitní.
 • Zajímat by vás mohla i historie firmy, zda neměla v minulosti nějaké problémy či zda mají nebo nemají kontroverzní pověst. 
 •  Učte se, srovnávejte éterické oleje, kupujte od různých firem, zkoušejte. Používejte svůj nos, svou intuici a hlavně dostupné informace. Ptejte se, napište výrobci nebo prodejci. Aromaterapeuti mají nevýhodu, že často nevidí pod pokličku výrobcům. Na rozdíl od bylinářů, kteří mohou snadno najít "své" zdroje na louce, v lese, mohou si sami lokalizovat a vybírat odkud bylinky posbírají či nakoupí. Mají kontrolu nad tím jak bylinky zpracují a uchovávají.

Co najdete u mě v kufru
(řazeno podle abecedy)Dragon Spice - www.dragonspice.de
Eoné - www.eone.cz
Florihana - www.aroma-atelier.cz
Ladrome - www.kvetinyprozdravi.cz
Nobilis - www.nobilis.cz
Oshadhi - www.oshadhi-shop.cz 
Talia - www.aromaticus.cz
The Fragrant Earth- www.fragrantearth.com


Ostatní, nevyjmenované firmy, nepoužívám. Ale neznamená to, že jsou špatné. Jen mi nevyhovují.

Doporučuji k prostudování

http://www.aromaweb.com
http://www.aromaticstudies.com
http://Tisserandinstitute.org
http://roberttisserand.com
http://www.aromaterapie.cz/institut/absolventi-institutu-aromaterapie/
http://kouzlovuni.cz/chytry-marketing-nebo-ucinna-terapie/
http://www.thehippyhomemaker.com/which-essential-oil-companies-should-you-buy-from-my-surprising-findings-on-my-quest-to-find-the-best/
http://holisticessentials.ca/the-day-young-living-broke-my-heart/
https://www.fda.gov/Food/IngredientsPackagingLabeling/GRAS/
http://www.fao.org/docrep/X0453E/X0453e11.htmTak a teď jsem se odtajnila!

Komentáře

 1. Dakujem, dakujem a dakujem!!!! Konecne som citala nieco, co pisem a hovorim roky. Roky studujem a roky narazam na tieto nekonecne nezmysly terapeutickej kvality a MLM v aromatherapy! Vdaka za velku odvahu hovorit pravdu :)))) Smekam mila Ludmilka :)

  OdpovědětVymazat
 2. Natálko, moc děkuji za milá slova. Jsem ráda, že se článek líbil. Já už právě tyto argumenty a věci říkám také roky. Došla jsem k okamžiku, že jsem to konečně sepsala, aby argumenty byly pěkně pohromadě. Chystám se ještě na podobné téma udělat i nějaké další články. Upřímně, nemůžu se dívat na to, jak se tady ty lži šíří a to jen díky opravdu dobrému marketingu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je velmi dobre o tom hovorit, ja dostavam tieto otazky na mojich seminaroch. Mna velmi ovpylvnila francuzska aromaterapeuticka skola, ktora je mimoriadne prisna a konzeravativna. A tiez Mikael Zayat, to je alchymysta a to doslova :) Tesim sa, ze robite aj Vy tuto osvetu, lebo je potrebne hovorit pravdu :) drzim Vam palce.

   Vymazat
  2. Natálko, je potřeba u nás o tom začít mluvit a psát, protože se sem MLM prodej aromaterapie šíří. A já o tom také mluvím na seminářích, dostávám otázky, odpovídám na ně. Na internetu v diskusích to je téměř na denním pořádku. Chci, aby lidi věděli, že existují i proti a pokud se rozhodnou nakoupit od nějaké firmy, aby si byli vědomi i těch negativ a uměli aromaterapii používat bezpečně.

   Vymazat
 3. Ako dlho sa venujete aromaterapiou?
  Ja som vyskúšala rôzne značky od nie mlm cez dotteru a Young living a rôzne iné v Európe. Ale najlepsi je pre mna Young living. Viete niečo o Gary Young?
  On začal ako prvý a priniesol spať oleje, robil rôzne research vlastnými rukami a sám na sebe. Začal to zo srdca a nie Koli peniazom.
  Hádzať všetky mlm do jedného vreca nie je správne.
  Žijem v USA a v júni sa budem mat šancu sa stretnúť s Gary Young a mocť pozrieť farmy a proces destilovanou a výroby olejov.
  Oleje dom začala používať 7 rokov dozadu a Koli vlastnej potrebe. Oleje sú moja vášeň.
  S mlm som nechcela mat nič spoločne hlavne aj Koli socialistickym blokom z domova.
  Ale odkedy dom matka dvoch deti a objednávam si oleje a hlavne aj iné produkty samo to prišlo bez akéhokoľvek nátlaku ze musím robit biznis alebo predávať.
  Mame to skupiny mamičiek kde robíme rôzne aktívne workshopy.
  A nie je to odpredaji ale šírení olejov a ukázať ľuďom ze je aj iná možnosť ako chemické lieky....- atd.

  Ohľadne Young living?
  Budem mat možnosť sa stretnúť s Garym Young tento jun a navštíviť farmy a pozrieť destináciu a proces ako sa oleje vyrábajú.
  Študujem momentálne tiež Arimatherapiu v škole a budem tiež certifikovanou aromaterapistkou.
  Oleje milujem s pre seba a svoje deti a rodinu chcem najlepšiu kvalitu.
  Neuznávam ale ako pristupujete k MLM.
  vy sa zaoberáte aromaterapiou od 2008, Gary Young 22 rokov.
  Stretli ste sa snim?
  Inak MlM je stále c Čechách a na SK take tabu a ze to je len pyramídových systém s nič viac. Možno niektoré companies áno ale netreba ich hádzať všetky do jedného vreca
  Dakujem

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mila Eva, clanok nehovori nic o tom, ktore oleje su dobre alebo zle. Clanok zatal do ziveho v oblasti, s ktorou sa stretavame ti, ktori profesionalne studuju aromaterapiu, ze sa poskytuju informacie o olejoch, ktore nie su pravdive. Skolenia sa poskytuju ludmi, ktori maju teoreticke vedomosti, bez akehokolvek dalsieho vzdelania, pretoze na SK v CZ prakticky take neexistuje. Jedina organizacia, ktora robi profesionalnu skolu aromaterapie, je ceska asociacia aromaterapeutov. Ja sa napriklad vzdelam vo Francuzsku, v jedinej krajine EU, kde je tento vedny odbor vyucovany na vysokej skole. Skolenia a besedy (zucastnila som sa ich skutocne desiatky a je jedno ci je to dottera alebo YL (v zasade to bola kedysi spolocna firma az kym sa neoddelili), uroven poskytovanych informacii "skolitelov" je zalostna az uboha. Ziadne odborne vedomosti, informacie nacitane z brozur a knih a doporucenia na vnutorne uzivanie BEZ ZODPOVEDNOSTI A ROZMYSLU, to je to, co ja osobne povazujem za mimoriadne nebezpecne. A to, ze si vymysleli marketingovy tah s certifikatom, ktory je iba marketingovy tah, celu situaciu stavia do uplne ineho svetla. Nikto netvrdi, ze oleje su zle alebo nekvalitne, co hovori autorka clanku, s ktorym sa ja uplne stotoznujem je, ze si vymysleli certifikacnu autoritu, ktora nie je pravdiva. Francuzska aromaterapia je skor vedecka, dost sa brani vnutornemu pouzivaniu z dovodu vysokej toxicity ale treba povedat, ze je to jedina krajina z EU, kde sa tato vedna disciplina studuje na vysokej skole. A to je sakra rozdiel. Velmi tazko vysvetlite laikovi molekularne zlozenie eucalyptus radiata a globulus. :) napriklad.

   Vymazat
  2. Evo, děkuji za reakci. Myslím že Natália odpověděla víceméně za mě. Účelem toho článku nemělo být hanit jednotlivé firmy, ale upozornit na některé věci, které nejsou tak úplně "čisté". Podat informace takové, aby se každý mohl rozhodnout, zda chce tento systém podporovat.
   Neříkám lidem, co si mají kupovat, ale snažím se je podnítit k přemýšlení a k tomu, aby se rozhodli na základě i jiných informací, kterými se některé firmy nechlubí. Vždy na svých kurzech říkám, aby si každý vybral oleje takové, které mu voní, jsou pro něj dostupné jak lokalizací, tak cenově a také jsou s jeho osobou "kompatibilní". Pokud někdo učiní vědomou volbu, tak je to v pořádku!

   Vymazat
  3. A ještě bych ráda dodala, že to kdo jsem a jak dlouho se věnuji aromaterapii si můžete přečíst jak na mém webu, tak tady v blogu. Není to žádné tajemství, stačí jen pátrat :D
   Setkala jsem se jinými aromaterapeuty, kteří jsou světově uznávaní a dali mi různé pohledy na aromaterapii.

   Vymazat
 4. Nevěřím, že tohle na web vůbec někdo napsal. Parádní článek :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za pochvalu. Článek jsem chystala delší dobu, nebylo to momentální hnutí mysli. Chtěla jsem upozornit na některé věci, které nejsou v pořádku v souvislosti s aromaterapií a výše uvedeným způsobem prodeje.

   Vymazat
  2. Článok znie ako preklad iného anglického textu - hodnovernosť a kvalita nízka

   Vymazat
 5. Odpovědi
  1. Neznám a pokud se jedná o reklamu, tak mi to vadí. Na webu jsou ovšem uvedené dost špatné indikace, zejména vnitřní užití a koupele.. s tím rozhodně nemůžu souhlasit.

   Vymazat
  2. Oleje od Hanusu poznám a používam už 17 rokov a maximálna spokojnosť. Je to mala firma doktora farmácie, tak mi príde divné, žeby nepoznal k čomu jednotlivé rastliny indikovať ;)

   Vymazat
 6. Vyznieva to ako Reklamný článok.!..Píšete hlúposti, veci vytrhnuté z kontextu.Píšte o tom čo poznáte a nie o tom čo nepoznáte. Zaoberám sa aromaterapiou už 20 rokov a prešla som jej vývojom u nás ale aj vo svete. Kvalita olejov je priamo úmerná kvalite pestovania rastlín,.Pre mňa je dôležité ak poznám ich pôvod, kde vyrástli, ako sa o nich starajú a zberajú. a samozrejme čo sa s nimi deje pri destilácií a lisovaní. Tieto informácie obvykle chýbajú...Vyberám si firmu, ktorá o tomto hovorí a vie to aj zákazníkovi ukázať !Používala som počas rokov rôzne značky a rozdiely sú obrovské, vôňa, účinky a cena samozrejme...Posledné dva roky je v mojom kufri tá najlepšia...teda CPTG...a je to na kvalite môjho života poznať.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. CPTG zial neexistuje :) to je to, co autorka hovori. A akokolvek sa tomu branite, tento certifikat neexistuje. Udelila si ho firma sama a je to na podporu predaja. Nikto nehovori o tom, ze su tieto oleje nekvalitne alebo zle. Co sa tu pise, ze CPTG kvalite neexistuje. To je vsetko.

   Vymazat
  2. Jano, reklamní článek? Na co? Na pravdu. Ano, je to reklamní článek na pravdivé informace a bezpečné použití aromaterapie. A myslím, že je docela obvyklé, že autoři píší o věcech, které znají.
   Jistě s vámi souhlasím, že kvalita souvisí i s pěstováním rostlin a s jejich destilací (nebo jiným způsobem získávání vonných látek). Ale jsou firmy, které o tom také hovoří a také to ukazují. A ukazují to nejen GC/MS analýzou ale i svým etickým vystupováním.
   Je mi líto, ale CPTG kvalita neznamená, že se jedná o nejvyšší kvalitu. CPTG je v podstatě ochranná známka, nebo značka, ale není to ukazatel kvality. Tuto známku si zaplatila DoTerra a používá jí k označování svých éterických olejů. Ale neuděluje jí žádná nezávislá certifikační agentura a neuděluje jí nikomu jinému.
   Jsem ráda, že Vám aromaterapie pomáhá a že zlepšila Váš život.

   Vymazat
  3. CPTG existuje akokoľvek sa tomu bránite, rovnako ako farmaceutický priemysel myseľ prísť s testovaniami, aromaterapie začína byt veľa, a nikto z bas nepoznal kvalitu, to že doterra pomenovala a vymyslela tento pojem a spôsob testovania, neznamená že CPTG neexistuje a tiež sú info na nete čo musíte spĺňať, aby vaše oleje mohli byt CPTG, doterra ponuka možnosť používať CPTG označenie... atd už sa mi ani nechce vás upozorňovať na faktické chyby v článku - je to nezmysel

   Vymazat
 7. Neda mi nenapisat...kedze sa ku mne dostal tento clanok. V prvom rade.... som milovnik aromaterapie uz 10 rokov...(nepracujem s nimi no pouzivam ich v domacnosti denne)
  Nepacilo sa mi ako ste zdegradovali oleje a ludi co s nimi pracuju
  ....asi sa niekde stala chyba a bude to suvisiet nie s olejmi.
  Kazdy clovek si vybera podla svojich vedomosti a pocitovo.. no posudzovanie odbornosti ludi preto ze ziskali oleje cez inu siet predaja ako on sam (predpokladam ze nepestujete a nedestilujete rastliny na zahrade cize podporujete len inu obchodnu siet) mi pride neprofesionalne (akoby sa vas to dotykalo skor osobne ako cloveka a jeho ego ktore mu nahovara ze je jediny mudry).
  Bio obchody ezotericke obchody su plne olejov ktorych kvalita je pochybna. Predavaci tychto olejov ani netusia ze sa pouzivaju aj na terapeuticke ucely. ...a predsa sa vo velkom predavaju a palia v aromalampach....a ludia to ani netusia.
  Vystudovany aromaterapeut je fajn no dostane sa k nemu len ten ktory ho vyhlada. Vacsina ludi ani netusi co etericky olej znamena.
  Oleje XY MLM sa dostavaju od ludi ludom, prinasaju ich vlastnosti a efekt do domacnosti a ludia mozu cerpat z ich ucinkov. Kto ich pozna vie aj to, ze knihy pisane lekarmi, komunita, kurzy, online poradne su tu preto aby informovali o ich ucinkoch aj sposoboch pouzitia, bezpecnosti...a tiez ktore oleje sa mozu ci nemozu uzivat vnutorne a v akom pomere.
  Napr. Moja sestra je vystudovany aromaterapeut v Esp. zije mimo Sr uz 20 rokov a ucinky olejov XY ju ocarili. To pracovala len s tymi top olejmi.
  Nebojme sa a podporujme sa navzajom, delme sa o svoje skusenosti s olejmi, ked budeme mat cisty zamer aj nas pocit bude dobry.
  Symbol aromaterapie je aj symbolom poznania prirody a priblizenia sa nielen k rastlinam ale aj ludom...

  Ps: Pre mna ide z Vasho clanku odkaz: Nekupujte oleje xy pretoze ja som ozajstny aromaterapeut a ti ini ktori ich pouzivaju su neskuseni a uplne neschopni zdraveho uvazovania. Beru mi klientelu a priblizuju oleje obycajnym ludom a to je nebezpecne. Len ja viem a mam nastudovane ktore oleje sa smu a nesmu uzivat, dostupne lekarske zdroje a prednasky lekarov vramci CSR su bludy...

  Takze....moje prianie...
  Verme v zdravy rozum, nerobme inym co nechceme aby robili nam a s laskou si navzajom odovzdavajme poznatky a myslienky a dary ktore nevlastnime...a maju za ciel pomahat vsetkym.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skusme nemylit pojmy s dojmami. Predovsetkym - oleje, ktore sa predavaju prostrednictvom MLM, su predrazene koli sieti, ktora ich distribuuje. Za druhe, delit sa o skusenosti je jedna vec a mat vzdelanie v oblasti aromaterapie je ved druha. To, ze si ludia "radia" ako pouzivat oleje je sice pekne, ale to, ako nabada jedna a druha xyz firma na vnutorne pouzivanie, bez znalosti kontraindikacii a interakcii medzi jednotlivymi olejmi, mna osobne dost znepokojuje. A to ze sa firmy "pysia" certifikatom, ktory je cisty nezmysel a navyse je v pozadi mormonska cirkev, ok. Je to kazdeho vec, co pouziva, to je pravda. A ak mam verit v zdravy rozum, naozaj sa snazim zi a nechaj zit, ale ked pocuvam tychto "skoleniami naucenych ludi" ako cpu malym detom EO, ktore su na ich vek kontraindikovane, to ma v celku zviha zo stolicky.

   Vymazat
  2. Neviem co k tomu dodat...
   Tusim naozaj zijeme v dobe kedy ludia namiesto toho aby viac pocuvali ostatnych,hudu si len to svoje. Uniklo Vam ze hovorim o lekaroch? Spajate konkretne znacky olejov s neprofesionalitou a to je nepekne a zavadzajuce. Zjavne mate v zaludku ludi ktori s olejmi pracuju a o konkretnych olejoch neviete podstatne veci, takze sa vyjadrujete k veciam ktore ani nemate prestudovane. Istotne by firma ktora musi splnat prisne podmienky vramci medzinarodneho US aj EU prava, certifikatov by v popisoch aplikacie nemala vnutorne pouzitie s presnym riedenim a davkovanim keby tym sposobila neziaduce ucinky alebo by mal zdravie ohrozujuce latky. Ziadna firma dobrovolne nepojde s kozou na trh a nebude riskovat zalobu a pokutu.

   Naozaj si myslite ze clovek zaoberajuci sa aromaterapiou bude hlava nehlava indikovat pouzitie oleja a ako to suvisi so znackou oleja?
   Pouzivanie liekov, bylin, homeopatie ci olejov je predsa na ludoch a pokial to niekto pouziva nerozvazne a nezodpovedne nevidim dovod to spajat so znackou. Vacsina ludi dopuje deti chemickymi liekmi, akoze vitaminmi a pod.,casto bez premyslania...ale zodpoveda za to lekarnik ci lekar alebo suvisi to so znackou liekov ked su volnopredajne? Je to na cloveku ako bude tento doplnok aplikovat. Tak nehadzme vsetkych do jedneho vreca, aromaterapeut by mal byt clovek v prvom rade vzdelany a ochotny sa dalej vzdelavat. Zacinam mat pocit ze vystudovany aromaterapeut je skor obmedzeny teoretik ktory si mysli ze vsetko vie najlepsie...
   Boli by ste prekvapeni kolko vedomosti maju ludia pracujuci aj s MLM olejmi, kolko lekarov, terapeutov a liecitelov a nimi pracuje a mnohi maju okrem vzdelania aj pokoru.
   Mat certifikat z nejakej skoly nemusi byt vsetko.

   Pekny den.

   Vymazat
  3. Děkuji za komentáře. Souhlasím s tím, co napsala Natália.
   Nevím, zda si dobře rozumíme, takže napíši jen krátce. Nevím, zda jste se dívala na můj web nebo na mé články zde. Možná byste z toho poznala, že se o své znalosti a poznatky z oblasti aromaterapie dělím. Píši články, jak aromaterapii bezpečně používat a jak s éterickými oleji pracovat, na co všechno je lze použít. Tyto články jsou volně přístupné na webu a jsou výsledkem mojí několikaleté praxe.
   A nikoho neposuzuji, jen upozorňuji na některé praktiky výše uvedených firem (a není to jen o těchto firmách, ale ony jsou reprezentanty MLM prodeje aromaterapie). Když napíši o firmě Bewit, budete vědět, o kom píši?
   Také se každou chvíli setkávám s nevhodnými praktikami, které lidé používají na základě doporučení reprezentantů těchto firem. A s těmi nemohu souhlasit. Nijak neznevažuji vzdělání ani fundovanost lidí, kteří s YL nebo DT, pracují. Jen se snažím přimět k zamyšlení.

   Vymazat
 8. Woooow dakujem pekne za tento clanok. To co som si intuitivne myslela, som si teraz precitala 😊😊, tak ma to potesilo... navyse, ked som sa dozvedela, ako doterra testuje oleje na zvieratach, bola som prekvapena...

  Ludmilka, mozem sa opytat, ci poznate francuzsku znacku olejcekov aroma-zone (www.aroma-zone.fr) a ak ano, ake s nou mate skusenosti?


  Dakujem krasne a pekny dnik zelam 😊

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer, děkuji za komentář. Francouzskou značku Aroma zone znám a jejich éterické oleje téměř nepoužívám. Mám v současné době 2 ks a moc mi nevyhovují. Zkoušela jsem je porovnávat s jinými oleji a se mnou zkrátka nerezonují. Jsou takové průměrné.
   Ale pokud vám vyhovují a jsou pro vás dostupné používejte je. Aroma-zone má úžasně zpracované webové stránky, recepty, mají široký sortiment pro domácí výrobu kosmetiky. Asi záleží také na tom, jak oleje chcete používat.

   Vymazat
 9. Nemůžu nenapsat svůj názor na to všechno co jsem četla. Jsem fanoušek aromaterapie uz 8 let a praktikují ji doma porad,nemám radní léky z lekarni a mám dvoje děti.Nic proti KOM nemám a taky kupují olejky tím marketingovým spusobem. Jenomže paní v komentáře napsala správné, zalezi jak ta olejka byla udělána, jakým spusobem? rozdíl v tom je.Já kupují Vivasan-Švýcarsko, 20 let na trhů, nebylo testování na zvíře, GMP ser tifikat,pouzivaji aj v nemocnici ti oleje od Vivasan.Já spokojená !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer, děkuji za komentář. Pokud jste spokojená, tak určitě používejte oleje, které znáte a citujete. Účelem článku bylo upozornit na některé obchodní praktiky a nevhodné doporučování použití éterických olejů.

   Vymazat
 10. dakujeme za tento clanok a chcel by som sa opytat aku mate skusenost s bachovou kvetinovou terapiou alebo silicami od hanusa? dakujem

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, psala jsem již výše. Zkušenost s nimi nemám, ani s bachovkami ani s éterickými oleji. Nemohu jen souhlasit s tím jakou doporučují aplikaci (vnitřně, koupel a podobně).

   Vymazat
 11. Zajímavý článek. Sice chvílemi nevím, o čem píšete, ale líbí se mi, že Váš článek podněcuje k zamyšlení a tvoření si vlastního úsudku. Oleje mám ráda, používám je střídmě a pocitově. Používám drahé i levné, podle toho, jak mě moje tělo naviguje. Potkala jsem velmi příjemnou paní, která prodává Young Living oleje, jako první člověk zodpověděla všechny mé dotazy a oleje jsem si mohla otestovat. Nebráním se jakýmkoliv dalším značkám a zda jsou certifikované nebo ne, je mi v podstatě jedno. Ještě jednou díky za podnětný článek!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jolano, děkuji za komentář. Článek měl plnit ten účel, který popisujete - podnítit k zamyšlení a tvoření si úsudku. Jsem ráda, že ho ve Vašem případě splnil. Pokud Vám vyhovuje prodejkyně YL a jejich oleje, používejte je. Jen je dobré znát i tu druhou stranu mince. Myslím, že pokud oslovíte i jiné firmy, na které jsem dávala odkaz (Florihana, Aromaticus, Květiny pro zdraví, Oshadhi), setkáte se s velmi příjemnými osobami, které mají vzdělání v aromaterapii a též vám rády vysvětlí, co budete potřebovat.
   Také mám mezi svými klientkami ženy, které používají YL nebo DT, ale jsou informované a vědí, že některé informace od těchto prodejců nejsou v pořádku.

   Vymazat
 12. Nie som aromaterapeut, etericke oleje pouzivam, ale k odbornosti sa nehlasim. Kupujem od roznych vyrobcov, ale urcite by som nikdy nekupila prostrednictvom MLM predaja. To je prve, co mi vadi. Nielen pri olejoch. Aj keby boli silice vynikajuce, tento sposob predaja im je na skodu. / psychologicka manipulacia , casta neodbornost a motivacia zisku stylom pyramidoveho predaja. / Dakujem za clanok.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za komentář. Já to cítím úplně stejně. Nicméně chápu, že někomu může tento způsob prodeje z nějakého důvodu vyhovovat - osobní kontakt, doporučení atd.
   Mně hodně vadí také ta psychologická manipulace, to je vlastně důvod, proč se tomuto způsobu prodeje již z principu vyhýbám.

   Vymazat
  2. Neznalosť neospravedlnenie - toto už nie sú vaše skúsenosti dámy, ale čisté domnienky, vaše slova vychádzajú z úrovne ega, haníte čo nepoznáte, len sa domnievate ako to funguje alebo nefunguje, nemáte informácie, tak si ich vymýšľate a domýšlate. Takto vznikajú konšpiračné teórie. Tento článok (alebo jeho väčšia časť) bola už dávnejsie v angličtine na nete, teda môžme aj pochybovať o autentickosti slov, ktoré autorka píše, stotožnila sa s názorom bez hlbšieho poznania. Tento článok nehovorí o užívaní EO vnútorne - na to by stačila jedna veta. Tento článok haní MLM a konkrétne firmy - ktoré autorka podľa textu ani nemá vyskúšané. MLM v minulosti na SVK a v Čechách nebolo veľmi kvalitne, ľudia boli tlačení do pravidelného nakupovania a o používaní produktov neboli poučení. To sa vam v doterre nestane, je to úplne nový čistý príjemný spôsob MLM (možno sa nájdu aj výnimky, samozrejme) nikto vás do ničoho netlačí, oleje vás dame presvedčia či ich chcete alebo nie, nemusíte nakupovať pravidelne, môžete, čím pravidelnejšie tým viac výhod, no ak nakúpite raz za čas - veľa výhod vam ostáva. Áno oleje sú drahšie, no to nesúvisí s MLM ale s množstvom a dostupnosťou rastlín atd... a poviem vam čo mi pred pár dňami povedala jedna kočka - kúpila dieťaťu topánočky asi za 19€, potom našla výrobcu a dali sa u neho zohnať za 2€, následne hľadala ďalej a na e-shope ich mal niekto za 50€. Všetko je MLM akokoľvek sa vam to zdá nemožné. Práve MLM však navyše poskytuje podporu, skryté MLM vam predá produkt s letákom nanajvýš na A4 a dovidenia...

   Vymazat
 13. Zaujímavé pozorovať dva brehy a dva názory. Len doplním, cptg existuje, vyvinula a patentovala ho doterra, a ponuka možnosť ostatným firmám používať toto označenie, predchádza mu však veľmi komplikovane testovanie olejov, ktoré trvá dlhsie, ako bežné základné testovanie... sami si viete nájsť info na nete o kvalite či nekvalite a fundovanosti tímu (napr za doterrou), a pardon ale Aromaterapia je porovnateľná s bylinkarstvom. Existuje stovky rokov a v minulosti na ňu papier nikto nepotreboval, je to skôr o skúsenosti, to tá je dôležitá, sama som fyziouterapeutka a na škole sme mali aj aromaterapiu (hoci okrajovo) dovolím si povedať, že najviac mi dáva vlastná skúsenosť,

  tento článok nie je ani fakticky správne napísaný a neviem ako YL, ale doterra má odpovede na to, prečo MLM je lepšie ako bežný predaj. A na zamyslenie - ak sa domnievate že existuje v skutočnosti iný ako MLM predaj, mýlite sa, všetok obchod stojí na MLM - ide skor o kvalitu MLM a v tomto sú aromafirmy ako doterra TOP. Práve preto, že poskytujú informácie a školenia v tejto oblasti. Starostlivosť akú ponúkajú konzultanti doterra som nezažila v žiadnom inom kontakte, takze málo vedieť a veľa hovoriť na túto tému je od aromaterapeuta nezodpovedné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den Ivano, pokusím se odpovědět na Vaše komenty v tomto vlákně.
   CPTG existuje jako komerční značka. Pokud by to byl certifikát, který by udělila nějaká nezávislá certifikační agentura, tak by to mohlo znamenat, že tento certifikát má
   nějakou hodnotu. Pokud si ho vymyslí nějaká firma, aby tím oznámkovala své produkty, tak to vůbec nic neznamená. Pokud tedy DT nabízí možnost certifikace, kolik dalších firem o to zažádalo?
   Aromaterapie tu existuje velmi dlouho to máte pravdu. Ale jistě víte, když se o ní zajímáte, že se používala úplně jiným způsobem a že vytěžená množství z rostlin byla jiná a jinak se s esencemi zacházelo.
   Dnes v době technologií a mechanizace péče o rostliny jsou výnosy jiné a tím pádem i naše "aromaterapeutické" možnosti také na jiné úrovni. Máme k dispozici éterické oleje v mnohem větším množství a jsou také levnější. Z toho logicky může vyplynout masovější rozšíření aromaterapie a také silnější dávkování, protože na to prostě máme.
   Jsem ráda, že Vám osobně konzultanti poskytují péči a jste s jejich prodejem spokojená. Nikomu toto neberu a pokud to jednotlivci vyhovuje, ať to tak činí. Účelem článku bylo se zamyslet. Upozorňuji na rizika spojená s tímto druhem prodeje - doporučování nevhodných způsobů aplikace a také upozorňuji na rétoriku, která není pravdivá.
   Mimochodem Váš blog je důkazem těch informací o nevhodném způsobu aplikace - kapat éterické oleje do vody a pít je. S tím nemohu souhlasit.
   Co se týče vzdělání v aromaterapii, nemyslím si a ani jsem to nikde nenapsala, že je nutné jí studovat. Znám i lidi, kteří se v aromaterapii pohybují, praktikují ji a dělají to velmi dobře a vzdělání přímo v aromaterapii nemají. Ale je dobré, pokud někomu něco doporučuji, mít informace o bezpečném využití. Může to být například ze zdrojů, které uvádím na konci svého článku.

   Vymazat
 14. Dobrý den ,
  musím komentovat z důvodu, že jste si zaměnila MLM a pyramidové/ponziho schémata.
  MLM - je ověřený byznys a můžete začít podnikat kdykoliv; a či máte v skupině 3 lidi nebo 1000 lidí na vaši procentuální slevě na produktech rozdíl neudělá...to je napr. Amway
  Pyramida nebo Ponziho schémata - se často převlékají za MLM a lákají lidi na to, že budou ´´navrchu´´ nebo ´´první´´...
  (jako zaměstnání) a tam nastává ten problém.. protože dlouho nevydrží (kto by chtěl přece začít ´´pozdě´´)... a tu ten procentuální rozdíl může nastat, ale to je jen příklad toho, že zboží se šidí buď na výskumu a vývoji = kvalita nebo je cena převýšená a neodpovídá kvalitním složkám...

  Hezký den :-)
  Natália

  OdpovědětVymazat
 15. Dobrý den

  Asi nemate dost skusenosti s Young Living EO ....Mne osobne thieves EO, clove essencialny olej z Young Living velmi pomohli , ked uz nic ine nepomahalo....a preto som vdacna , ze vobec Young Living existuje. A takychto skusenosti ake mam ja ma aj milliony ludi na celom svete....takze neviem o co vam ide ked pisete .....co pisete .Klamete a zavadzate ludi aj samu seba" s vasim svetovymi znalostami" !!! Dakujem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, mám zkušenosti se spoustou značek. S YL primárně nepracuji, ale také jsem je zkoušela. Spíše se zeptám já Vás, zda jste zkoušela Vy nějaké jiné značky a zda Vám nepomohly nebo proč si myslíte, že oleje YL jsou ty "jediné" účinné? Já nikomu navíc v tomto článku nevymlouvám, aby tuto značku používal. Píšu, proč je nepoužívám já. Tento článek vznikl proto, aby byly podány informace i z druhé strany. Viz mé komentáře výše.

   Vymazat
 16. Pripadne pochybne praktiky firem a kvalita esencialnich oleju, kterou prodavaji, jsou dve ruzne veci. Chapu, ze kazdy mame svuj pohled a pristup k veci, z meho pohledu se zda byt ale zvlastni vybirat si oleje podle sympaticnosti firmy a jejich obchodnich zastupcu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martino nejsem si jistá, zda jste dočetla článek do konce a zda jste si tedy všimla odstavce Co tedy hledat u firem produkujících éterické oleje. Tam je 8 věcí, které je dobré sledovat. Etický kodex nebo sympatičnost firmy je jen jeden z bodů. Je to součást skládačky, kterou skládám při hledání.

   Vymazat
 17. děkuji za článek, velmi poučný. ale nemůžu se zbavit dojmu, že je ovlivněný negativními emocemi a neznalostí některých fakt... přímý dodavatelé - to je kdo? když si koupíte olej od Nobilis Tilia - oni to také dováží... a také ten útok na "distributory"... filozofie za síťovým prodejem je sdílení info a VŽDY se musí uvést, že oleje jsou velmi silným přírodním lékem a je potřeba specifické problémy konzultovat s odborníky. Oleje jsou především na prevenci. Chápu, že jako vystudovaná aromaterapeutka se zlobíte, že vám někdo "leze do zelí".. trochu mi to připomíná "oprávněné rozzlobení lékařů, když na ně někdo vyrukuje s "alternativou"... to jen pro zamyšlení...

  OdpovědětVymazat
 18. Je dobré si pred utvorením vlastného názoru čo-to zistiť napr. o pochybných praktikách YL:
  http://www.aromaspol.cz/young-living-udelena-pokuta-ve-vysi-760000-dolaru-za-obchodovani-s-oleji-z-ruzoveho-dreva-a-nardu

  Zdroj: http://behindmlm.com/companies/young-living-fined-760000-for-trafficking-of-rosewood-spikenard-oil/

  OdpovědětVymazat
 19. Děkuji za perfektní článek, dle komentářů soudím, že pobouřil mnoho MLM prodejkyň, ale to se dalo čekat.
  V aromaterapii se teprve začínám orientovat, ráda bych se Vás zeptala na firmy Saloos (Salus) a Yellow & Blue (Tierra Verde), máte s nimi zkušenosti? Tuším, že to bude asi (pod)průměr, jen se chci ujistit... děkuji!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, tyto značky nepoužívám. ÉO od Tierra Verde jsem řešila s majitelkou Tierry, jsou spíše pro kosmetické a drogistické účely jako vůně, pro aromaterapii se tolik nehodí, dle jejích slov. Vybírají hlavně podle ceny a vůně a nehledí na další aspekty. Saloos nepoužívám, nevoní mi a nekoresponduje se mnou. U něj hodně záleží na místě nákupu a zacházení. Pokud máte tuto značku dostupnou, víte, že oleje nikde nejsou rok vystavené v horku a na slunci a voní vám, lze je používat.

   Vymazat
  2. Dobrý den, a zda tedy důkaz o rozdílech mezi olejicky, existuji a nejsou malé. M

   Vymazat
 20. Dobrý den, se zájmem jsem si článek přečetla, možná nám chybí pokora a respekt, vybudovat spolecnosti doterra a young living zcela jistě nebylo o nic jednodušší než např. Nobilis Tilia. Osobni zkušenost je nepřenosná a pakliže jste profesionál zcela jistě dokážete ocenit I konkurenci. Kladu si otazku v čem je horsi si koupit olej doterra od poradce, který se zajima a ví, než od prodavačky v obchode, která Třeba "jen" něco vycetla, nebo neví nic.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za hezký komentář. Je v tom určitě kousek pravdy. A není horší koupit olej DT nebo YL od poradce, od toho nikoho můj článek nezrazuje a ani to tak sama nikomu neříkám. Spíš měl článek za úkol poinformovat o tom, jaké nebezpečí se může v tomto způsobu prodeje skrývat a jaké používají praktiky. Prodavačka z prodeje olejíčku v květinářství nemá žádný benefit nebo jen v řádech korun. Prodejce MLM firmy má za prodej oleje zisky v mnohem vyšších relacích a jeho cílem je prodat největší množství. Navíc zde cílí na osobní zkušenost, která bez potřebných podkladů může být mnohdy zavádějící a praktiky nebezpečné. Čímžto se samozřejmě nevylučuje i pochybná praktika prodavačky v obchodě.
   Některé oleje YL nebo DT jsou moc hezké. Pokud někdo tyto značky chce používat, ať tak dělá, ale informovaně s tím, že ví o tom, že to není jediná značka olejů pro vnitřní užití, bude umět ty oleje správně ředit a aplikovat. Bude vědět, že skořice na miminko nepatří atd.

   Vymazat
  2. Dobrý den, 6 let jsem studovala ekonomii, o EO se zajímám čistě pro své účely. Poctivě jsem si přečetla váš článek, včetně komentářů a Vašich odpovědí. Na váš poslední komentář však musím zareagovat - vždy je to o lidech. Ať už přímý prodej nebo MLM mají za cíl prodat. MLM používá i např. Marry Key, ukrajinské společnosti, americké atd. Nutně však nemusejí znamenat prodražení všech věcí. Přímý prodej dává peníze ze zisku do marketingu - letáčky, bannery atd. MLM peníze, které by standardně použil na masový marking dá za provize svým dealerům. Ano, znám i produkty MLM, které jsou předražené. Zdeby mě však zajímal váš názor, podle čeho soudíte, že to platí na produkty Doterra? Opravdu jste měla možnost se setkat s oleji stejné kvality (místo sběru, typ rostliny a proces zpracování) za podstatně levnější cenu? Sama v článku píšete, že neexistuje instituce, která by mohla certifkovat oleje- pokud byste měla finanční prostředky, jakým způsobem byste jako firma postupovala, kdybyste chtěla nějakou certifikaci zavést pro to, aby ostatní mohli pochopit, že vaše oleje jsou kvalitnější než ty ostatní? Podle čeho byste je chtěla analyzovat? Váš článek mi přijde opravdu "z druhé strany" a poněkud neobjektivní. Na druhou stranu je fajn, že jste chtěla dát pohled i z druhé strany. Jen je to též marketingový článek- propagace určitých značek.Děkuji vám za odpověď.

   Vymazat
  3. Dobrý den, děkuji za komentář, škoda, že jste se nepodepsala, takto netuším ke komu hovořím. Ano, souhlasím vše je o lidech a jistě je fajn, když se ten, kdo aromaterapii prodává o ni zajímá a snaží se získat informace z různých zdrojů. Ano prodej má za cíl prodat a je jedno, zda je to MLM nebo přímý prodej. V komentu před byla zmíněna prodavačka (pro mě zaměstnanec, kterému je jedno jestli prodá olej nebo neprodá - výplata přijde stejně, max. může být motivována benefity v podobě % z tržby, tzn. v řádech korun), proto píši, že z prodeje nemá benefit. MLM firmy obecně nabádají k nadužívání éterických olejů, jejich techniky marketingu a prodeje jsou velmi propracované a v případě prodeje éo jsou často nepravdivé nebo založené na polopravdách, které jsou ohnuté k potřebě prodeje. Prodejci nejsou správně vyškoleni, informace často obsahují nebezpečná tvrzení.
   Proto vznikl tento článek, aby ukázal, jak Vy sama píšete, pohled z druhé strany a možná i neobjektivní. Ty informace, které ke mně proudí, jsou, bohužel nesprávné a doporučují nevhodné užití éo.
   Co se týče dotazů:
   Certifikace - jsou dostupné různé certifikační společnosti, které potvrdí kvality éo (z různých úhlů pohledu), dále pak laboratoře, které provedou analýzu ÉO. Kvalita éo se posuzuje z více zdrojů a já osobně bych určitě nebyla ta, která by si založila certifikát, který bych používala jen já. Nechala bych, pokud by to bylo třeba, éo certifikovat od všech potřebných institucí a nezávislých laboratoří. Protože zavedení "samocertifikátu" mi nepřijde dost objektivní.
   Co se týče kvality olejů DT, je téměř nemožné samozřejmě mít olej ze stejné sklizně, ze stejné lokality. Vaše otázka je v tomto případě irelevantní. Ale ano existují firmy, které mají za mnohem nižší ceny oleje vysoké kvality, dle mého názoru (způsob zpracování, certifikace, způsob zacházení, cesta od výrobce ke spotřebiteli, kvalita rostlinného materiálu).

   Vymazat
 21. Doporučím každému, kdo hledá obchodní úvěr, Le_Meridianovi, který mi pomohl s úvěrem na čtyři miliony USD na spuštění mého podniku Quilting a bylo to rychlé. Mohou financovat až do výše 900.000.000.000 dolarů (devět set milionů dolarů) v každém regionu světa, pokud je možné zaručit na projektech 1,9% ROI. Proces byl rychlý a bezpečný. Rozhodně to byla pozitivní zkušenost. Vyhněte se podvodníkům a kontaktujte Le_Meridian Funding Service On. info@lemeridianfds.com WhatsApp ... + 19893943740. pokud hledáte obchodní úvěr, díky.
  Leslie,

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jednoduchý osvěžovač vzduchu s éterickými oleji

Často se mě lidé ptají, jak si vyrobit přírodní difuzér s éterickými oleji na osvěžení vzduchu či navonění prostoru.
Začala jsem pro sebe i své klienty vyrábět jednoduchou variantu s gelovými kuličkami.Vezměte gelové vodní perly, napusťte do nich studenou vodu. Vyberte éterické oleje, které nejsou příliš těkavé a nakapejte do vody.Perly se několikanásobně zvětší a nasáknou vodu i éterické oleje. Dobře promíchejte a dejte do láhve nebo do patentní sklenice. Pokud necháte difuzér otevřený, budou se gelové perly zmenšovat. Obnovíte je zase tím, že napustíte na kuličky vodu a přidáte opět éterické oleje. Místo vody můžete také použít hydroláty. Třeba tymiánový nebo hřebíčkový!

Sílu vůně můžete regulovat pomocí uzavírání a otevírání sklenice.

Do difuzéru můžete použít například následující směs éterických olejů:
Svěží
10 kapek litsea cubeba
5 kapek smrku
5 kapek geránia

Zklidňující
8 kapek levandule
4 kapky palmorůžové
4 kapky kadidlovníku

Osvěžovač můžete umístit například do předsíně,…

Prázdná náruč - když se miminko rozhodne odejít

Přijít o miminko je pro  ženy a jejich rodiny psychicky velmi náročná situace. Jedná se bohužel i o celospolečenské tabu a ženy někdy nenacházejí podporu u svých blízkých ani přátel a zůstávají na celou situaci samy.  
Těhotenství je většinou radostná událost v životě ženy, rodiny. Jsou ale i chvíle, kdy se miminko, z naprosto neznámých příčin rozhodne, že se nenarodí. Stává se to v různých fázích těhotenství, nejčastěji v prvním trimestru. Neobvyklé, bohužel, nejsou ani případy, kdy se miminko narodí mrtvé nebo zemře několik hodin po porodu.
Jak tedy mohou pomoci přírodní prostředky, co mohou ženy udělat, na koho se mohou obrátit?

Zamlklé těhotenství nebo samovolný potrat
Nejvíce žen si zažije potrat v prvním trimestru. Je to něco s čím se běžně počítá, mnoho párů oznamuje těhotenství až po 12. týdnu, protože už jakási „jistota“, že to nejhorší miminko s maminkou zvládli a teď už jen oba porostou do krásy. Jsou však případy, kdy se miminko přestane vyvíjet a přestane mu tlouci srd…