Přeskočit na hlavní obsah

6 aroma směsí pro hladký návrat do školních lavic

Využijte éterické oleje pro školáky na soustřední, snazší učení a veselejší mysl. Připravila jsem pro vás recepty, které usnadní dětem návrat do školy. Recepty pro děti školkové najdete v první části tohoto seriálu. 

Do školy zvesela

2 kapky benzoe, 
3 kapky pomeranče sladkého
1 kapka cypřiše a 
2 kapky kadidlovníku.

Tuto směs smícháme a přidáme 15 ml rostlinného oleje a použijeme na tepenné body. Je vhodné jí použít vždy, když máme pocit, že našeho školáka přepadlo smutnění, že skončilo léto a jsou tu zase ty dokola se opakující povinnosti.

Některé děti se po prázdninách hůře soustředí, vzpomínají běhání v trávě, zážitky z táborů nebo na výlety, které během léta podnikly. Je to opravdu těžké, vrátit myšlenky zpátky do lavice! Citron, máta a rozmarýn mají naštěstí tu moc to udělat.

Směs Zpátky do lavice 

4 kapky citronu,
1 kapku máty peprné,
1 kapku rozmarýnu.

Éterické oleje smícháme, vlijeme do 10 ml 40% alkoholu a dobře promícháme. Necháme asi 1 den uležet a pravidelně protřepáváme. Já si směs nechám někde na místě, kam často chodím, nejvíce asi na kuchyňské lince a vždy, když jdu kolem, protřepu. Poté slijeme přes kávový filtr do lahvičky se sprejem o objemu 30 ml a doplníme vodou. Sprej používáme podle potřeby při studiu. Zlepšuje soustředění a čistí myšlenky.

Děti, které mají poruchu soustředění, mají ve škole často trápení. Jejich projevy se liší, stejně jako příčiny. Je zde mnoho faktorů, které mohou způsobovat hyperaktivitu a problémy se soustředěním.
Hyperaktivní děti, potřebují celkově zklidnit a zpomalit. Vyžadují naší pozornost o něco více než děti bez těchto potíží. 

Koupel pro neklidné děti

20 kapek mandarinky,
10 kapek levandule,
10 kapek heřmánku římského.

Silice smícháme do čisté skleněné lahvičky. Do jedné polévkové lžíce smetany zředíme pro 3 kapky směsi. Zamícháme do koupele. Pokud se děti jen sprchují, lze tuto směs nakapat na žínku nebo mycí houbu a položit na dno sprchového koutu. Pára tak éterické oleje rozptýlí do vzduchu. Na žínku či houbu přidejte mycí olej nebo slabě aromatické mýdlo, děti pak umyjete, zbytky éterických olejů nebudou už v tak vysoké koncentraci.

Éterické oleje pro děti s ADHD

Potřebujeme-li pomoci dětem s ADHD zlepšit soustředění, využijeme k tomu éterické oleje 
citron, 
bergamot,
grapefruit
a borovici

Citron a bergamot a grapefruit čistí myšlenky a pomáhají zbavit se vzteku a stresu, borovice napomáhá koncentraci a uvolňuje napětí. Tyto silice využijeme buď jako synergickou směs nebo jednotlivě, po dohodě s dítětem. Můžeme je nakapat do aromalampy nebo dát do pokojového difuzéru. Také si můžeme vyrobit ambientní sprej, podle receptu výše. Paradoxně některé děti s ADHD se lépe zklidní pomocí stimulujících éterických olejů jako je rozmarýn, tymián či cedrové dřevo. Indikace není jednoznačná, proto je třeba své dítě otestovat, které oleje mu vyhovují  lépe.

Směs To jsem já

10 kapek pomeranče sladkého
3 kapky rozmarýnu
4 kapky cedrového dřeva

Protože některé děti mají ve škole problém se sebeprosazením a sebevědomím, použijeme tuto směs do rozprašovače a rozprášíme na vlasy či na oblečení. Nebo směs můžeme smíchat s 50 ml rostlinného oleje a lehce natřít body na krku a na vnitřní straně zápěstí. Oleje, které by mohly ještě pomoci jsou jasmín, santal, hřebíček, mandarinka, cist, šalvěj, vetyver nebo bergamot. Vybírejte to, co dětem voní.

Posílení imunity

5 dílů eukalyptu radiata
2 díly tymiánu thymol

Potřebujeme-li u našich dětí posílit imunitu a nebo pomoci od drobné virózy, měli bychom si vzít na pomoc tymián a eukalyptus. Pozor, tymiánů i eukalyptů je několik druhů. Pro děti starší lze použít rozšířený druh tymiánu (chemotyp) thymol. Dětem mladším tří let doporučuji chemotyp linalool, je jemnější a více koresponduje s konstitucí menších dětí. U tymiánu si dávejte pozor, jeho koncentrace by neměla překročit 2 kapky na 10 ml rostlinného oleje.
Z eukalyptů si beru na pomoc většinou eukalyptus radiata. Pro starší děti 5 let můžeme použít eukalyptus globulus.
Směs použijeme na výrobu koupele nebo připravíme masážní směs a tou natíráme nožky, hrudník a ruce.  Tuto směs využívejte nárazově, neaplikujte dlouhodobě, aby si tělo na tyto éterické oleje nezvyklo. Pak by silice nemusely pomoci, až je budeme potřebovat.

V poslední části seriálu se budu věnovat nám, rodičům :) Protože i my potřebujeme občas péči.

Přeji vám klidný a pohodový vstup do nového školního roku. 

Pokud si nejste jistí v používání aromaterapie, doporučuji zkontaktovat odborného aromaterapeuta, který vám poskytne odborné informace a případně ošetření.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Proč v mém kufru nenajdete oleje od Young Living, DoTerra, Justu a dalších..

Marketingové triky MLM firem, prodávající éterické oleje. Proč tyto značky nepoužívám a proč je považuji za nevhodné. Má na kvalitu vliv cena?

Proč můj kufr, v kterém je aktuálně více než 120 různých éterických olejů, neobsahuje ani jeden olej nejvyšší terapeutické kvality?

Ha?!!
Označení kvality éterických olejů
Asi proto, že žádné oleje nejvyšší terapeutické kvality neexistují. Není žádná autorita, která by rozhodovala, co je a není terapeutická kvalita.
Všechny éterické oleje mají nějaké terapeutické účinky. Mohou mít různé účinky na psychiku nebo na fyzické tělo. Podle jejich složení nebo vůně můžeme usuzovat, na co budou užitečné.

Účastníci kurzů, mí klienti i další lidi, co se zajímají o aromaterapii se mě ptají:

Jak tedy poznám ty správné oleje?  Je jasné, že když vám někdo představí terapeutickou kvalitu, lékopisnou kvalitu a .. kvalitu.. co si vyberete?

Bez hlubší znalosti asi pravděpodobně první dvě.

Terapeutická kvalita .. neexistuje, lékopisná kvalita, podle mého pátrání,…

7 éterických olejů pro čerstvé školkáčky

Několik jednoduchých receptů, jak zvládnout s malými dětmi začátek školního roku levou zadní. Protože dostávám teď mnoho dotazů, jak dětem zpříjemnit vstup do školky a školy, sepsala jsem své zkušenosti. Recepty můžete použít dle potřeby. Důležité je, aby dětem směsi nebo jednotlivé oleje voněly a byly pro ně příjemné. Nechte se inspirovat a vést vlastním nosem. :)


Směs proti obavám  Některé děti mohou trpět obavami z toho, co je čeká. Můžeme jim pomoci tyto obavy překonat pomocí následující směsi: 2 díly bergamotu,
1 díl borovice,
3 díly levandule.

Tuto směs uchováme ve skleněné lahvičce. Použít jí lze těmito způsoby: 3 kapky směsi dáme do polévkové lžíce smetany a vmícháme do koupele, 5 kapek směsi dáme do aromalampy a necháme 15 minut v místnosti, kde jsou děti, 3 kapky směsi přidáme do 10 ml rostlinného oleje a dítě touto směsí namasírujeme, 1 kapku směsi nakapeme na kapesník nebo aroma medailon a necháme dítě, aby si dle potřeby inhalovalo.
Pečující směs Děti, které mají rád…

Rodičovská aromaterapie nejen pro začátek školního roku

Jak zharmonizovat v září svou práci, dětí školu, případné dojíždění a kroužky to často vyžaduje velmi dobré manažerské a logistické schopnosti.. Někdy je to fakt k zbláznění. Znáte to taky? Já to prožívám už 9 let, někdy více někdy méně. Vím, že když to dobře zvládnu, mám pak po celý školní rok relativní pohodu.

V předchozích dílech seriálu si můžete přečíst o tom jak zpříjemnit školkovým dětem adaptaci a jak pomoci dětem zvládnout začátek roku ve škole

Pozitivní ráno K nastartování nového dne můžete použít éterické oleje pomeranč s kapkou černého pepře. Tyto silice můžete nakapat ráno do aromalampy. Lze si také vyrobit i olejový parfém: 8 ml rostlinného oleje
3 kapky pomeranče sladkého,
2 kapky černého pepře.
Černý pepř jde nahradit i éterickým olejem kardamom. Vše smícháme a dáme do roll-onu. Roll-on pak používáme podle potřeby na místa, kde pulzují tepny (vnitřní strana zápěstí, krk, podkolenní jamky). Pomeranč navodí optimismus, harmonizuje psychiku. U černého pepře využi…