Přeskočit na hlavní obsah

6 aroma směsí pro hladký návrat do školních lavic

Využijte éterické oleje pro školáky na soustřední, snazší učení a veselejší mysl. Připravila jsem pro vás recepty, které usnadní dětem návrat do školy. Recepty pro děti školkové najdete v první části tohoto seriálu. 

Do školy zvesela

2 kapky benzoe, 
3 kapky pomeranče sladkého
1 kapka cypřiše a 
2 kapky kadidlovníku.

Tuto směs smícháme a přidáme 15 ml rostlinného oleje a použijeme na tepenné body. Je vhodné jí použít vždy, když máme pocit, že našeho školáka přepadlo smutnění, že skončilo léto a jsou tu zase ty dokola se opakující povinnosti.

Některé děti se po prázdninách hůře soustředí, vzpomínají běhání v trávě, zážitky z táborů nebo na výlety, které během léta podnikly. Je to opravdu těžké, vrátit myšlenky zpátky do lavice! Citron, máta a rozmarýn mají naštěstí tu moc to udělat.

Směs Zpátky do lavice 

4 kapky citronu,
1 kapku máty peprné,
1 kapku rozmarýnu.

Éterické oleje smícháme, vlijeme do 10 ml 40% alkoholu a dobře promícháme. Necháme asi 1 den uležet a pravidelně protřepáváme. Já si směs nechám někde na místě, kam často chodím, nejvíce asi na kuchyňské lince a vždy, když jdu kolem, protřepu. Poté slijeme přes kávový filtr do lahvičky se sprejem o objemu 30 ml a doplníme vodou. Sprej používáme podle potřeby při studiu. Zlepšuje soustředění a čistí myšlenky.

Děti, které mají poruchu soustředění, mají ve škole často trápení. Jejich projevy se liší, stejně jako příčiny. Je zde mnoho faktorů, které mohou způsobovat hyperaktivitu a problémy se soustředěním.
Hyperaktivní děti, potřebují celkově zklidnit a zpomalit. Vyžadují naší pozornost o něco více než děti bez těchto potíží. 

Koupel pro neklidné děti

20 kapek mandarinky,
10 kapek levandule,
10 kapek heřmánku římského.

Silice smícháme do čisté skleněné lahvičky. Do jedné polévkové lžíce smetany zředíme pro 3 kapky směsi. Zamícháme do koupele. Pokud se děti jen sprchují, lze tuto směs nakapat na žínku nebo mycí houbu a položit na dno sprchového koutu. Pára tak éterické oleje rozptýlí do vzduchu. Na žínku či houbu přidejte mycí olej nebo slabě aromatické mýdlo, děti pak umyjete, zbytky éterických olejů nebudou už v tak vysoké koncentraci.

Éterické oleje pro děti s ADHD

Potřebujeme-li pomoci dětem s ADHD zlepšit soustředění, využijeme k tomu éterické oleje 
citron, 
bergamot,
grapefruit
a borovici

Citron a bergamot a grapefruit čistí myšlenky a pomáhají zbavit se vzteku a stresu, borovice napomáhá koncentraci a uvolňuje napětí. Tyto silice využijeme buď jako synergickou směs nebo jednotlivě, po dohodě s dítětem. Můžeme je nakapat do aromalampy nebo dát do pokojového difuzéru. Také si můžeme vyrobit ambientní sprej, podle receptu výše. Paradoxně některé děti s ADHD se lépe zklidní pomocí stimulujících éterických olejů jako je rozmarýn, tymián či cedrové dřevo. Indikace není jednoznačná, proto je třeba své dítě otestovat, které oleje mu vyhovují  lépe.

Směs To jsem já

10 kapek pomeranče sladkého
3 kapky rozmarýnu
4 kapky cedrového dřeva

Protože některé děti mají ve škole problém se sebeprosazením a sebevědomím, použijeme tuto směs do rozprašovače a rozprášíme na vlasy či na oblečení. Nebo směs můžeme smíchat s 50 ml rostlinného oleje a lehce natřít body na krku a na vnitřní straně zápěstí. Oleje, které by mohly ještě pomoci jsou jasmín, santal, hřebíček, mandarinka, cist, šalvěj, vetyver nebo bergamot. Vybírejte to, co dětem voní.

Posílení imunity

5 dílů eukalyptu radiata
2 díly tymiánu thymol

Potřebujeme-li u našich dětí posílit imunitu a nebo pomoci od drobné virózy, měli bychom si vzít na pomoc tymián a eukalyptus. Pozor, tymiánů i eukalyptů je několik druhů. Pro děti starší lze použít rozšířený druh tymiánu (chemotyp) thymol. Dětem mladším tří let doporučuji chemotyp linalool, je jemnější a více koresponduje s konstitucí menších dětí. U tymiánu si dávejte pozor, jeho koncentrace by neměla překročit 2 kapky na 10 ml rostlinného oleje.
Z eukalyptů si beru na pomoc většinou eukalyptus radiata. Pro starší děti 5 let můžeme použít eukalyptus globulus.
Směs použijeme na výrobu koupele nebo připravíme masážní směs a tou natíráme nožky, hrudník a ruce.  Tuto směs využívejte nárazově, neaplikujte dlouhodobě, aby si tělo na tyto éterické oleje nezvyklo. Pak by silice nemusely pomoci, až je budeme potřebovat.

V poslední části seriálu se budu věnovat nám, rodičům :) Protože i my potřebujeme občas péči.

Přeji vám klidný a pohodový vstup do nového školního roku. 

Pokud si nejste jistí v používání aromaterapie, doporučuji zkontaktovat odborného aromaterapeuta, který vám poskytne odborné informace a případně ošetření.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Proč v mém kufru nenajdete oleje od Young Living, DoTerra, Justu a dalších..

Marketingové triky MLM firem, prodávající éterické oleje. Proč tyto značky nepoužívám a proč je považuji za nevhodné. Má na kvalitu vliv cena?

Proč můj kufr, v kterém je aktuálně více než 120 různých éterických olejů, neobsahuje ani jeden olej nejvyšší terapeutické kvality?

Ha?!!
Označení kvality éterických olejů
Asi proto, že žádné oleje nejvyšší terapeutické kvality neexistují. Není žádná autorita, která by rozhodovala, co je a není terapeutická kvalita.
Všechny éterické oleje mají nějaké terapeutické účinky. Mohou mít různé účinky na psychiku nebo na fyzické tělo. Podle jejich složení nebo vůně můžeme usuzovat, na co budou užitečné.

Účastníci kurzů, mí klienti i další lidi, co se zajímají o aromaterapii se mě ptají:

Jak tedy poznám ty správné oleje?  Je jasné, že když vám někdo představí terapeutickou kvalitu, lékopisnou kvalitu a .. kvalitu.. co si vyberete?

Bez hlubší znalosti asi pravděpodobně první dvě.

Terapeutická kvalita .. neexistuje, lékopisná kvalita, podle mého pátrání,…

Prázdná náruč - když se miminko rozhodne odejít

Přijít o miminko je pro  ženy a jejich rodiny psychicky velmi náročná situace. Jedná se bohužel i o celospolečenské tabu a ženy někdy nenacházejí podporu u svých blízkých ani přátel a zůstávají na celou situaci samy.  
Těhotenství je většinou radostná událost v životě ženy, rodiny. Jsou ale i chvíle, kdy se miminko, z naprosto neznámých příčin rozhodne, že se nenarodí. Stává se to v různých fázích těhotenství, nejčastěji v prvním trimestru. Neobvyklé, bohužel, nejsou ani případy, kdy se miminko narodí mrtvé nebo zemře několik hodin po porodu.
Jak tedy mohou pomoci přírodní prostředky, co mohou ženy udělat, na koho se mohou obrátit?

Zamlklé těhotenství nebo samovolný potrat
Nejvíce žen si zažije potrat v prvním trimestru. Je to něco s čím se běžně počítá, mnoho párů oznamuje těhotenství až po 12. týdnu, protože už jakási „jistota“, že to nejhorší miminko s maminkou zvládli a teď už jen oba porostou do krásy. Jsou však případy, kdy se miminko přestane vyvíjet a přestane mu tlouci srd…

Jednoduchý osvěžovač vzduchu s éterickými oleji

Často se mě lidé ptají, jak si vyrobit přírodní difuzér s éterickými oleji na osvěžení vzduchu či navonění prostoru.
Začala jsem pro sebe i své klienty vyrábět jednoduchou variantu s gelovými kuličkami.Vezměte gelové vodní perly, napusťte do nich studenou vodu. Vyberte éterické oleje, které nejsou příliš těkavé a nakapejte do vody.Perly se několikanásobně zvětší a nasáknou vodu i éterické oleje. Dobře promíchejte a dejte do láhve nebo do patentní sklenice. Pokud necháte difuzér otevřený, budou se gelové perly zmenšovat. Obnovíte je zase tím, že napustíte na kuličky vodu a přidáte opět éterické oleje. Místo vody můžete také použít hydroláty. Třeba tymiánový nebo hřebíčkový!

Sílu vůně můžete regulovat pomocí uzavírání a otevírání sklenice.

Do difuzéru můžete použít například následující směs éterických olejů:
Svěží
10 kapek litsea cubeba
5 kapek smrku
5 kapek geránia

Zklidňující
8 kapek levandule
4 kapky palmorůžové
4 kapky kadidlovníku

Osvěžovač můžete umístit například do předsíně,…