Přeskočit na hlavní obsah

Rodičovská aromaterapie nejen pro začátek školního roku

Jak zharmonizovat v září svou práci, dětí školu, případné dojíždění a kroužky to často vyžaduje velmi dobré manažerské a logistické schopnosti.. Někdy je to fakt k zbláznění. Znáte to taky? Já to prožívám už 9 let, někdy více někdy méně. Vím, že když to dobře zvládnu, mám pak po celý školní rok relativní pohodu.

V předchozích dílech seriálu si můžete přečíst o tom jak zpříjemnit školkovým dětem adaptaci a jak pomoci dětem zvládnout začátek roku ve škole

Pozitivní ráno

K nastartování nového dne můžete použít éterické oleje pomeranč s kapkou černého pepře. Tyto silice můžete nakapat ráno do aromalampy. Lze si také vyrobit i olejový parfém:
8 ml rostlinného oleje
3 kapky pomeranče sladkého,
2 kapky černého pepře.
Černý pepř jde nahradit i éterickým olejem kardamom.
Vše smícháme a dáme do roll-onu. Roll-on pak používáme podle potřeby na místa, kde pulzují tepny (vnitřní strana zápěstí, krk, podkolenní jamky).
Pomeranč navodí optimismus, harmonizuje psychiku. U černého pepře využijeme zejména jeho stimulační vlastnosti. Celkově posiluje a pomůže nám, mimo jiné, vyčistit myšlenky.

Nemůžu se probrat

Pokud by vám nevyhovoval pomeranč a pepř, můžete je nahradit mou oblíbenou stimulační směsí
2 kapky rozmarýnu
4 kapky citronu
Přidáme opět do 8 ml rostlinného oleje a používáme v roll-onu. Případně tuto směs nakapeme do sprchového oleje či gelu a použijeme při ranní sprše.
Obzvláště rozmarýn vysokohorský je s citronem nádherná voňavá a povzbuzující kombinace. Mám jí ráda na dlouhé cesty do auta a celkově na osvěžení a probuzení. Rozmarýn je poměrně silný stimulant, tak s ním buďte opatrní při aplikaci ve večerních hodinách. Na noc ho neužívejte.  

Hoďte nohy hore!

Potřebujete-li se naopak zrelaxovat vyzkoušejte silice 
šalvěj muškátová, 
santal, 
pačuli, 
mandarinka. 
Jednotlivě nebo je smíchejte. Nepoužívejte víc než 8 kapek všech olejů do 8 ml rostlinného oleje. Ideální využití by mělo směřovat k vašemu odpočinku tzn. masáž nebo koupel (do PL lžíce smetany přidejte 5 kapek éterických olejů na jednu vanu). Po takové relaxační kůře nezbývá než se zachumlat do deky nebo peřiny a odpočívat. Žádná práce do postele, žádné telefonáty. Udělejte si dobrý čaj a tento čas si vychutnejte. 
Do aromalampy nebo difuzéru můžete pro zvýšení efektu ještě nakapat směs petitgrain, citron a pomeranč. Tyto silice pomáhají vyčistit nepotřebné myšlenky, harmonizují psychiku a navozují pocit pohody a optimismu.

Valí se to na mě!

Jestli na vás útočí úkoly ze všech stran, žluté a jinak barevné papírky se seznamem úkolů opadávají nevyřízené z monitorů, nebo váš seznam na pracovním stole je neustále prodlužován, doporučuji použít adaptogenní éterické oleje. Tyto oleje nám pomohou zvládnout pracovní nápor. Pamatujte ale, že odpočinek je potřeba a ani sebesilnější adaptogen nepomůže od dlouhodobého stresu. 

Mezi adaptogenní silice bychom mohli zařadit bergamot, levanduli, borovici, kajeput, eukalyptus radiata. Použít můžete k přímé inhalaci – vyberte si jednu lahvičku éterického oleje, noste jí při sobě a v případě potřeby inhalujte rovnou z ní. Nebo si připravte koupel, a také se můžete nechat namasírovat. Taky si můžete udělat inhalační tyčinku nebo čichací sůl (lékovku naplňte solí, nakapejte vybrané éterické oleje - cca 15 kapek, dobře promíchejte a používejte dle potřeby. Sůl klidně můžete použít pak i do koupele :) ).

Přeji vám, abyste začátek školního roku zvládli všichni s grácií, popřípadě jste si ho vyvoněli tak, aby vás nic nezaskočilo. Vašim dětem přeji šťastné a veselé vykročení do začínajícího školního roku, ať už jdou jakýmkoliv směrem.


Pokud si nejste jistí v používání aromaterapie, doporučuji zkontaktovat odborného aromaterapeuta, který vám poskytne odborné informace a případně ošetření.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Proč v mém kufru nenajdete oleje od Young Living, DoTerra, Justu a dalších..

Marketingové triky MLM firem, prodávající éterické oleje. Proč tyto značky nepoužívám a proč je považuji za nevhodné. Má na kvalitu vliv cena?

Proč můj kufr, v kterém je aktuálně více než 120 různých éterických olejů, neobsahuje ani jeden olej nejvyšší terapeutické kvality?

Ha?!!
Označení kvality éterických olejů
Asi proto, že žádné oleje nejvyšší terapeutické kvality neexistují. Není žádná autorita, která by rozhodovala, co je a není terapeutická kvalita.
Všechny éterické oleje mají nějaké terapeutické účinky. Mohou mít různé účinky na psychiku nebo na fyzické tělo. Podle jejich složení nebo vůně můžeme usuzovat, na co budou užitečné.

Účastníci kurzů, mí klienti i další lidi, co se zajímají o aromaterapii se mě ptají:

Jak tedy poznám ty správné oleje?  Je jasné, že když vám někdo představí terapeutickou kvalitu, lékopisnou kvalitu a .. kvalitu.. co si vyberete?

Bez hlubší znalosti asi pravděpodobně první dvě.

Terapeutická kvalita .. neexistuje, lékopisná kvalita, podle mého pátrání,…

Prázdná náruč - když se miminko rozhodne odejít

Přijít o miminko je pro  ženy a jejich rodiny psychicky velmi náročná situace. Jedná se bohužel i o celospolečenské tabu a ženy někdy nenacházejí podporu u svých blízkých ani přátel a zůstávají na celou situaci samy.  
Těhotenství je většinou radostná událost v životě ženy, rodiny. Jsou ale i chvíle, kdy se miminko, z naprosto neznámých příčin rozhodne, že se nenarodí. Stává se to v různých fázích těhotenství, nejčastěji v prvním trimestru. Neobvyklé, bohužel, nejsou ani případy, kdy se miminko narodí mrtvé nebo zemře několik hodin po porodu.
Jak tedy mohou pomoci přírodní prostředky, co mohou ženy udělat, na koho se mohou obrátit?

Zamlklé těhotenství nebo samovolný potrat
Nejvíce žen si zažije potrat v prvním trimestru. Je to něco s čím se běžně počítá, mnoho párů oznamuje těhotenství až po 12. týdnu, protože už jakási „jistota“, že to nejhorší miminko s maminkou zvládli a teď už jen oba porostou do krásy. Jsou však případy, kdy se miminko přestane vyvíjet a přestane mu tlouci srd…

Jednoduchý osvěžovač vzduchu s éterickými oleji

Často se mě lidé ptají, jak si vyrobit přírodní difuzér s éterickými oleji na osvěžení vzduchu či navonění prostoru.
Začala jsem pro sebe i své klienty vyrábět jednoduchou variantu s gelovými kuličkami.Vezměte gelové vodní perly, napusťte do nich studenou vodu. Vyberte éterické oleje, které nejsou příliš těkavé a nakapejte do vody.Perly se několikanásobně zvětší a nasáknou vodu i éterické oleje. Dobře promíchejte a dejte do láhve nebo do patentní sklenice. Pokud necháte difuzér otevřený, budou se gelové perly zmenšovat. Obnovíte je zase tím, že napustíte na kuličky vodu a přidáte opět éterické oleje. Místo vody můžete také použít hydroláty. Třeba tymiánový nebo hřebíčkový!

Sílu vůně můžete regulovat pomocí uzavírání a otevírání sklenice.

Do difuzéru můžete použít například následující směs éterických olejů:
Svěží
10 kapek litsea cubeba
5 kapek smrku
5 kapek geránia

Zklidňující
8 kapek levandule
4 kapky palmorůžové
4 kapky kadidlovníku

Osvěžovač můžete umístit například do předsíně,…