Přeskočit na hlavní obsah

Nechte mě, bolí mě hlava!


Bolest hlavy jednou za nějaký čas přepadne snad skoro každého z nás. Mívá různé příčiny a tak je potřeba ke každé bolesti přistupovat jinak. 

Bolest hlavy, ženská záležitost? 

 

Ženy jsou bolestí hlavy postiženy častěji než muži. Podle tradiční čínské medicíny, kterou si beru na pomoc při diagnostice, je to zejména proto, že ženy jsou více YIN a jeho úbytek yinu pak signalizuje bolest hlavy. My ženy si yin vyčerpáváme, zjednodušeně řečeno, svou existencí. 
Další faktor mohou být ženské emoce, které mají ženy více rozjitřené, více se s nimi nechávají ovlivnit a také s nimi lépe pracují. A v neposlední řadě může za úbytek yinu také úbytek krve, který se děje díky menstruacím, těhotenstvím, porody a kojením. 
To vše pak umožňuje neposednému YANGU převzít nadvládu a stoupat. Stoupat do hlavy, kde může způsobovat její bolest.
Klasická medicína má samozřejmě také svůj přístup k bolesti hlavy – mohou to být například cévní bolesti hlavy, trakční bolesti hlavy, neuralgie, záněty nervů, psychické bolesti atd. 


Krční páteř = bolest hlavy?

 

Nejčastější diagnózou klasické medicíny je bolest hlavy z onemocnění krční páteře. Dochází většinou ke stagnaci energie v oblasti krku. Vhodnou terapií může být i reflexní odblokování krční páteře, kterou dokáže provést terapeut reflexologie. Jedná se o šetrné a relativně nebolestivé odblokování. Na pomoc při blokádě krční páteře doporučuji použít protikřečové éterické oleje, kterými může být například heřmánek římský, bazalka, konopí, majoránka nebo levandule.
Tyto éterické oleje naředíme zhruba v 3% koncentraci do rostlinného oleje a masírujeme krční páteř a stlačujeme body v okcipitální jamce. Pracujeme také na okraji lebky, kde se často vyskytují bolestivá místa.  
Protože blokády často vznikají tam, kde je nerovnováha, pracuji s klienty na jejich uvolnění nebo také "puštění". Krk a ramena Nesení těžkého nákladu na ramenou - tíha světa, ze života si dělám břemeno. Krk - neschopnost vyjádřit emoce, strach, smutek.
Můžeme přidat také éterické oleje pro celkové zklidnění a harmonizaci. To jsou například kadidlo, benzoe nebo majoránka.  

Chřipka

 

Virózy, chřipky a rýmy, které doprovází celková bolest, a pak také bolest hlavy, dělíme na bolesti z horka či z chladu. Na počátku nemoci většinou začíná bolest z chladu doprovázená zimnicí, bílým povleklým jazykem, někdy zvýšenou teplotou. V takovém případě použijeme silice, které mají spíše zahřívací charakter. Těmi mohou být například eukalyptus globulus (pro děti je vhodnější spíše eukalyptus radiata - dětem do 10 let neaplikujte do oblasti krku a obličeje), borovice, cypřiš či tea tree. Můžeme si vyrobit koupel – do jedné PL smetany nakapeme celkem asi 10 kapek éterických olejů, podle našich preferencí a vmícháme do teplé vody. Ponoříme se na dobu, kterou pociťujeme jako příjemnou.
Éterické oleje působí dobře na dýchací cesty, uvolňuje se nos a dutiny, celkově se organismus prohřívá a bolest ustupuje. Při bolestech hlavy z horka, která může nastoupit v době, kdy horečka vykonává svou práci, nemáme zimnici, je nám spíše horko, jazyk je spíše žlutě povleklý, můžeme použít například eukalyptus citronovonný, mátu či citron žlutý. Tyto éterické oleje jsou spíše chladivé. Připravíme si směs ve 2% koncentraci do rostlinného oleje a masírujeme dle potřeby čelo, nosní dutiny, spánky či šíji, ne však u malých dětí do 2 let. U těch je vhodnější masírovat spíše nožičky a éterické oleje nenanášet do oblasti krku a obličeje.

Menstruační bolesti hlavy 

 

Mnoho žen se také setkává s bolestí hlavy v období okolo menstruace. Jde o bolesti způsobené změnami v hormonální oblasti. Při bolesti před menstruací, která se vyskytuje zejména ve spáncích můžeme použít éterické oleje růže, levandule či geránia. Levanduli můžeme použít neředěnou.
Jinak si vyrobíme směs asi 5% do rostlinného oleje – růže, levandule, geránium. Můžeme přidat i šalvěj muškátovou, pokud je nám příjemná. Masírujeme oblast bederní páteře a podbřišku.  Uvedené oleje můžeme použít také pro koupel (viz výše).
Bolest hlavy během menstruace, kterou doprovází také zvracení, závratě, zácpa či červený obličej lze zmírnit inhalací bergamotu, máty, zázvoru či fenyklu. Zde obzvláště klademe důraz na to, aby éterický olej byl příjemný a ošetřované ženě opravdu voněl.
Můžeme také připravit obklad: Do ¼l chladné vody nakapeme asi 5 kapek éterických olejů, rozmícháme mechanicky vidličkou a ponoříme plenku nebo šátek, vyždímeme a přiložíme na hlavu.

Změny počasí 

 

Při bolestech hlavy, kterou doprovází změny počasí sáhneme po posilujících éterických olejích jako je například jalovec, cedr, zázvor či rozmarýn. Tyto vůně rozproudí krev a celkově posilují organismus, který je oslabený a proto reaguje na změny počasí. Silice zde uvedené můžeme inhalovat z inhalační tyčinky nebo si z nich připravíme koupel, či masážní směs – ne více než 2% koncentrace. Posilující éterické oleje nepoužíváme na noc neboť by nám mohly způsobit nespavost.

Stresová bolest hlavy 


Stres je pravděpodobně také velmi častou příčinou bolestí hlavy. Přepracování, vyčerpání a únava, chaos v hlavě, vysoké nároky.. V této fázi často používáme spíš terapii vedoucí ke zklidnění nervové soustavy, což pak vede k odpočinku, načerpání nových sil.
Sedativní éterické oleje jsou například levandule, kozlík, heřmánek římský, lípa, benzoe, šalvěj muškátová, petitgrain či růžová palma. Nejlepší aplikací těchto silic je holistická aromamasáž, která směřuje k hlubokému uvolnění, trvá dostatečně dlouho a ošetřovaná osoba si při masáži opravdu odpočine nebo alespoň zahájí odpočinek během masáže, který pak může přetrvat i do druhého dne.
Můžete však uvedené éterické oleje aplikovat i koupelí či inhalací. K inhalaci můžete použít nejen aromalampu a difuzér, ale třeba i inhalační tyčinku. 


Přeji vám ať hlava nebolí. Zdroj: 
Holistické ošetření migrény. Www.aromaterapie.cz [online]. Praha: Asociace českých aromaterapeutů, 2014 [cit. 2017-10-23]. Dostupné z: http://www.aromaterapie.cz/holisticke-osetreni-migreny/
MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, 2000.
NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
DAHLKE, Rüdiger. Nemoc jako symbol: [příručka pro výklad příznaků psychosomatických chorob a jejich řešení]. Brno: CPress, 2014. ISBN 978-80-264-0369-2.


Pokud si nejste jistí v používání aromaterapie, doporučuji zkontaktovat odborného aromaterapeuta, který vám poskytne odborné informace a případně ošeření.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Proč v mém kufru nenajdete oleje od Young Living, DoTerra, Justu a dalších..

Marketingové triky MLM firem, prodávající éterické oleje. Proč tyto značky nepoužívám a proč je považuji za nevhodné. Má na kvalitu vliv cena?

Proč můj kufr, v kterém je aktuálně více než 120 různých éterických olejů, neobsahuje ani jeden olej nejvyšší terapeutické kvality?

Ha?!!
Označení kvality éterických olejů
Asi proto, že žádné oleje nejvyšší terapeutické kvality neexistují. Není žádná autorita, která by rozhodovala, co je a není terapeutická kvalita.
Všechny éterické oleje mají nějaké terapeutické účinky. Mohou mít různé účinky na psychiku nebo na fyzické tělo. Podle jejich složení nebo vůně můžeme usuzovat, na co budou užitečné.

Účastníci kurzů, mí klienti i další lidi, co se zajímají o aromaterapii se mě ptají:

Jak tedy poznám ty správné oleje?  Je jasné, že když vám někdo představí terapeutickou kvalitu, lékopisnou kvalitu a .. kvalitu.. co si vyberete?

Bez hlubší znalosti asi pravděpodobně první dvě.

Terapeutická kvalita .. neexistuje, lékopisná kvalita, podle mého pátrání,…

Prázdná náruč - když se miminko rozhodne odejít

Přijít o miminko je pro  ženy a jejich rodiny psychicky velmi náročná situace. Jedná se bohužel i o celospolečenské tabu a ženy někdy nenacházejí podporu u svých blízkých ani přátel a zůstávají na celou situaci samy.  
Těhotenství je většinou radostná událost v životě ženy, rodiny. Jsou ale i chvíle, kdy se miminko, z naprosto neznámých příčin rozhodne, že se nenarodí. Stává se to v různých fázích těhotenství, nejčastěji v prvním trimestru. Neobvyklé, bohužel, nejsou ani případy, kdy se miminko narodí mrtvé nebo zemře několik hodin po porodu.
Jak tedy mohou pomoci přírodní prostředky, co mohou ženy udělat, na koho se mohou obrátit?

Zamlklé těhotenství nebo samovolný potrat
Nejvíce žen si zažije potrat v prvním trimestru. Je to něco s čím se běžně počítá, mnoho párů oznamuje těhotenství až po 12. týdnu, protože už jakási „jistota“, že to nejhorší miminko s maminkou zvládli a teď už jen oba porostou do krásy. Jsou však případy, kdy se miminko přestane vyvíjet a přestane mu tlouci srd…

Jednoduchý osvěžovač vzduchu s éterickými oleji

Často se mě lidé ptají, jak si vyrobit přírodní difuzér s éterickými oleji na osvěžení vzduchu či navonění prostoru.
Začala jsem pro sebe i své klienty vyrábět jednoduchou variantu s gelovými kuličkami.Vezměte gelové vodní perly, napusťte do nich studenou vodu. Vyberte éterické oleje, které nejsou příliš těkavé a nakapejte do vody.Perly se několikanásobně zvětší a nasáknou vodu i éterické oleje. Dobře promíchejte a dejte do láhve nebo do patentní sklenice. Pokud necháte difuzér otevřený, budou se gelové perly zmenšovat. Obnovíte je zase tím, že napustíte na kuličky vodu a přidáte opět éterické oleje. Místo vody můžete také použít hydroláty. Třeba tymiánový nebo hřebíčkový!

Sílu vůně můžete regulovat pomocí uzavírání a otevírání sklenice.

Do difuzéru můžete použít například následující směs éterických olejů:
Svěží
10 kapek litsea cubeba
5 kapek smrku
5 kapek geránia

Zklidňující
8 kapek levandule
4 kapky palmorůžové
4 kapky kadidlovníku

Osvěžovač můžete umístit například do předsíně,…