Přeskočit na hlavní obsah

Prázdná náruč - když se miminko rozhodne odejít

Žaneta Fleknová - Mandala mým nenarozeným dětem (www.fleknova.cz)
Autor: Žaneta Fleknová
Přijít o miminko je pro  ženy a jejich rodiny psychicky velmi náročná situace. Jedná se bohužel i o celospolečenské tabu a ženy někdy nenacházejí podporu u svých blízkých ani přátel a zůstávají na celou situaci samy.  

Těhotenství je většinou radostná událost v životě ženy, rodiny. Jsou ale i chvíle, kdy se miminko, z naprosto neznámých příčin rozhodne, že se nenarodí. Stává se to v různých fázích těhotenství, nejčastěji v prvním trimestru. Neobvyklé, bohužel, nejsou ani případy, kdy se miminko narodí mrtvé nebo zemře několik hodin po porodu.

Jak tedy mohou pomoci přírodní prostředky, co mohou ženy udělat, na koho se mohou obrátit?Zamlklé těhotenství nebo samovolný potrat


Nejvíce žen si zažije potrat v prvním trimestru. Je to něco s čím se běžně počítá, mnoho párů oznamuje těhotenství až po 12. týdnu, protože už jakási „jistota“, že to nejhorší miminko s maminkou zvládli a teď už jen oba porostou do krásy. Jsou však případy, kdy se miminko přestane vyvíjet a přestane mu tlouci srdíčko – jedná se o zamlklé těhotenství.

Nic vlastně nenasvědčuje tomu, že je něco špatně, maminka nekrvácí, ale u miminka se neprokáže srdeční akce. Další možností je, že maminka začne krvácet a má bolesti v podbřišku, které jsou podobné menstruačním a těhotenství se tímto ukončí. U zamlklého těhotenství je u nás běžná praxe, že se žena posílá na kyretáž. Není to ovšem jediná možnost řešení. V zahraničí se často vyčkává, jestli si tělo s poradí samo. Kyretáž je zásah do organismu a ani ta není zárukou jistoty, že vše proběhne v pořádku a hladce. Můžeme si vzít na pomoc bylinky – ideální je kontryhel a silný zázvorový čaj.
Éterické oleje ve formě obkladu na záda a břicho na povzbuzení kontrakcí můžeme smíchat ze skořice, zázvoru a hřebíčku. Nakapeme na teplý obklad a přiložíme. Těchto silic používáme jen nízké koncentrace, max. do 1%. Jedná se o éterické oleje tzv. horké povahy, které silně prokrvují a dráždí pokožku. Pokud se rozhodnete pro vyčkávání a ne pro kyretáž, doporučuji přizvat na pomoc také porodní asistentku nebo intenzivně spolupracovat s lékařem, který bude hlídat, zda je vše v pořádku. V případě vysokých teplot, horeček či silných bolestí je nutné ihned vyrazit k lékaři. Tělo ženy je nastavené, aby si poradilo dobře samo, ale ne vždy jde všechno podle našich představ.

Prostředí porodnice


Nikdy bohužel nemůžeme předvídat, co se přihodí. Je mnoho případů, kdy nic nenasvědčuje žádným problémům, ale miminko se zkrátka rozhodne, že se nechce narodit živé nebo zemře jen několik málo hodin po porodu. Pro rodiče je to obrovská rána.

Pro ženu je velmi těžké se s miminkem rozloučit, protože si k němu velmi pravděpodobně vybudovala silnější pouto než muž. V tuto chvíli neexistuje žádná útěcha. Jen respektující přístup a čas. V našich porodnicích často s traumatem neumí pracovat, porodní asistentky jsou z minulosti naučené miminko odnést a maminku nijak neinformovat, ani jí nenabídnou kontakt s miminkem a možnost se rozloučit. 

Některé větší porodnice zprostředkovávají rovnou kontakt s psychology či psychiatry. Menší porodnice většinou nemají možnost spolupracovat s klinickými psychology, a tak situaci řeší dle svých možností. Žena často bývá v takové situaci po porodu paralyzovaná a submisivní, a tak neumí vyjádřit, to, co by si vlastně přála. Pokud chcete se rozloučit, vyjádřete tuto možnost zdravotnickému personálu. Požádejte o kontakt s miminkem, může to udělat i váš partner, který vás doprovází. 

Je možné, že vám budou nabídnuty nějaké tišící léky. Z mé zkušenosti vyplývá, že tyto léky jen odsunou bolest do pozadí, ale problém nevyřeší. Budete se s ním muset i tak konfrontovat. Bude to jen později. A možná v době, kdy to pro vás bude těžší, protože budete mít pocit, že už můžete fungovat normálně. Po porodu je žena, alespoň trochu „hájená“ a má možnost si odpočinout a věnovat se sama sobě. A v případě porodu s následnou prázdnou náručí to platí několikanásobně.
Aromaterapie může být účinnou pomocí v takové situaci nejen jako podpora psychiky, ale také jako pomoc při zavinování dělohy a ukončení laktace.

Křečovité kontrakce

Při zavinování dělohy mohou pomoci lépe snášet bolesti éterické oleje z majoránky, levandule a heřmánku římského.
50 ml rostlinného oleje,
10 kapek majoránky, 
10 kapek levandule,
5 kapek heřmánku římského. 
Mažeme na břicho a záda, můžeme přiložit teplý obklad či termofor. Na pití využijeme bylinky kontryhel, kokošku pastuší tobolku a meduňku.

Pomalé zavinování dělohy


50 ml rostlinného oleje, 
7 kapek verbeny,
3 kapky skořice,
5 kapek zázvoru.

Můžeme opět mazat na břicho či záda nebo vyrobit teplý obklad.


Zástava laktace 


10 ml rostlinného oleje,
15 kapek máty peprné.

Nanášíme na prsa, ideálně na vnější strany a můžeme až do podpaží. V případě, že prsa budou nalitá a bolestivá, tak je průběžně chladíme. Pro snížení až zastavení laktace použijeme těsnější podprsenku, případně si prsa ovážeme obinadlem nebo pevně stáhneme. 

Horkost, pocit napětí a otok


10 kapek máty peprné, 
10 kapek citronu,
5 kapek heřmánku modrého.

Vmícháme do 250 gr měkkého tvarohu a z něho si uděláme obklad na prsa. Případně směs ét. olejů dobře mechanicky rozmícháme s vodou, namočíme látku a přiložíme na prsa. 

Porodní zranění


Při trhlinkách nebo šití, přikládáme chladivé obklady s levandulí nebo hydrolátem růže, levandule a helichrysum. Na hemoroidy můžeme použít sedací koupel s cypřišem, helichrysem, gerániem a citronem.


Zraněná psychika

Foto Melissa Doroquez

Na zraněnou psychiku (postabortivní syndrom) použijeme éterické oleje, které nám především voní. Zastávám názor, že co mi voní, to potřebuji. Po porodu ženy často sahají po gerániu, které je svou energetickou povahou zchlazující a vyrovnává hormonální hladiny. Navíc je geránium vhodné i pro terapii úzkosti. Geránium totiž blahodárně působí úzkostné stavy, jak akutního tak chronického rázu, zejména jsou-li spojeny s nervovým vyčerpáním v důsledku stresu. Zajímavou možností může být také éterický olej ze šalvěje muškátové, který také pracuje také s vyrovnáním hormonální hladiny. Používá se při nervové úzkosti a depresích, které jsou charakterizovány nerozhodností a zmateností. Pokud jej zkombinujeme s éterickým olejem z citronu, který čistí mysl přehlcenou myšlenkami, vznikne moc příjemná a osvěžující kombinace, která dobře uleví přeplněné hlavě.

Růže a jasmín jako olej první volby


Růže, královna aromaterapie. Nádherná sladká a sytá vůně vzácného růžového oleje uklidňuje a posiluje meridián Srdce. Obnovuje smysl pro klid, je prospěšný při úzkosti, nespavosti a bušení srdce.  
Léčí emocionální rány a i hluboká a stará traumata, obnovuje víru, že budeme znovu milovat. Často jej používám při zraněných vztazích nebo tam, kde došlo k velkému vypětí jak fyzickému, tak psychickému. Je to také vynikající olej pro ženy po porodu – pomáhá mamince zapomenout na bolest a posiluje lásku.
Velmi dobře můžeme také využít růžový hydrolát, který voní téměř stejně jako růže a jeho použití je bezpečné a snadné. Můžeme s ním připravit nádhernou a voňavou koupel, použít jako první pomoc při horkosti na osvěžení pleti nebo jako osvěžovač vzduchu. S plátkem citronu s ním připravíme i příjemný voňavý nápoj.
Jasmín absolue má vynikající působení na psychiku. Po porodu ulehčuje trauma z jeho dlouhého trvání, prohřívá dělohu a jeho vůně pomáhá ponořit se znovu do vlastních pocitů, na které jsme třeba mohli v důsledku stresu zapomenout. Jasmín je přínosný při všech druzích depresí, které mohou být důsledkem vnitřních podvědomých zábran. Pomáhá i tam, kde je žena zablokovaná a neumí se otevřít a hlavně pustit.

Řebříček se podobně jako smilový olej (helichrysum) hodí na potlačený a hluboce skrytý hněv a roztrpčení. Použijeme ho zejména jsou-li přítomny pocity zlosti a zuřivosti, které by mohly být spojeny s emocionálními újmami a zranitelností. Ženy, které potlačily svůj hněv, pak mají sklon reagovat zuřivým výbuchem na každé ublížení. Přitom jsou rozhodnuté svá zranění a slabost skrývat za každou cenu.

Pokud vám voní následující éterické oleje můžete si vyrobit směs:
5 kapek geránium růžové,
3 kapky růže,
2 kapky řebříčku,
3 kapky benzoe,
10 kapek grapefruitu,
2 kapky helichrysum.
Oleje smícháme a můžeme použít buď jako směs do aromalampy či inhalátoru. Směs můžeme přidat do základního rostlinného oleje např. do 20 ml 10 kapek a použít na masáž nebo do roll-onu jako osobní parfém.

Deprese


Pokud trápení ženy přejde až do depresivních stavů, je potřeba se na situaci podívat zvenčí a nabídnout pomoc. Na smutek a obavy bychom se měli dívat holisticky. 

Jak žena situaci prožívá, jaké v ní převládají emoce?

Helichrysum pomáhá při potlačovaných emocích, u těch kterým se hněv obrací dovnitř a vzniká pak velká hořkost v duši. Díky tomu pak takové ženy ztrácejí naději a víru.  
Mandarinka a pomeranč rozradostňují a uvolňují depresivní stres. Jsou vynikající při harmonizaci psychiky.  
Řebříček se používá tam, kde deprese pramení z pocitu, že jsou oběťmi.  
Růžový olej zase pomáhá obnovit smysl pro emocionální jistotu. Je určen pro velmi citlivé jedince, protože nám pomáhá najít radost v našem nitru.
Jasmín se používá také při symbolickému porodu, kdy bolest porodí moudrost. Také je vhodný na deprese, které pramení ze slabé sebedůvěry a z neschopnosti stanovit cíle.

Nové těhotenství


Ženy, které znovu otěhotní po potratu nebo porodu mrtvého miminka, procházejí celé těhotenství až do porodu strachem o jeho vývoj a průběh. V tomto případě se mi osvědčily Bachovy květové esence, zejména kejklířka skvrnitá – na strach známého původu, krizová esence – pro všechny typy krizí a traumat. Může se hodit také bílý kaštan – když myšlenky pořád kolují v hlavě.

Z éterických olejů doporučuji vybrat si opět takové, které jsou nám příjemné a voní nám. Vhodné účinky na psychiku by mohly mít silice benzoe a vetiver – uzemňují a jsou vhodné zejména pro ty, kteří ztratili kontakt se svým fyzickým tělem a zapomínají se zastavit a užít si obyčejné milé chvilky v našem životě. Kadidlo ulehčuje mysli, pokud ji obtěžují myšlenky na žal a na obavy pozemského charakteru. Tato silice je velmi meditativní a pomáhá nám propojit se s naším duchovnem. Kadidlo navíc je úžasné v tom, že přerušuje vazby na minulé zkušenosti.
Kadidlo v kombinaci s levandulí se doporučuje těm, kteří jsou duševně zdrceni.
Tymiánový olej můžeme použít na strachy vnějšího a známého původu. Nezapomínejte, že tymiánů je více druhů a mají i rozdílnou vůni, vyzkoušejte, který tymián vám voní nejvíce. V těhotenství s tymiánem opatrně, doporučuji používat maximálně 0,5% koncentraci na masáž a na inhalaci zkombinovat s jiným éterickým olejem.  
Cedr použijeme na vnitřní obavy ze zhroucení a cypřiš zase na strachy neznámého původu.  
Neroli je vynikající při strachu a stresu, který se odráží v solar plexu, protože uvolňuje potlačené emoce. Je vhodná i při pocitech hanby a viny. Použijeme ji i v případě hlubokého vnitřního zranění duše, kde je přítomen hněv na sebe.

Je důležité si také uvědomit, že každé těhotenství je jiné, každé miminko je jiné a i žena se v čase mění. Nové miminko má jiné podmínky pro svou existenci a historie se nemusí opakovat.


Oleje pro péči o psychiku můžeme použít do inhalačních tyčinek,  osobních parfémů či tělových olejů. Dávkování doporučuji co nejnižší, tak, abyste vůni cítili a byla vám příjemná.

Tímto článkem bych chtěla vyjádřit pokoru všem ženám, které si prošly potratem či porodem mrtvého děťátka a ráda bych jim také poděkovala, za to, že se mnohé se mnou podělily o své příběhy, které byly provázeny hlubokými emocemi a potoky slz.
Přeji všem ženám, mužům a celým rodinám, aby si toto nemuseli zažít. 


Mandalu v úvodu nakreslila Žaneta. Můžete s ji stáhnout z jejích stránek www.fleknova.cz a používat dle potřeby.
Vaší pozornosti také doporučuji s láskou psané články Terezky Kramerové
http://terezakramerova.cz/intimni-zpoved-o-smrti-a-malych-nozickach/


Pozn. 
V České republice potratí po 16. týdnu těhotenství téměř 1000 žen ročně. Do 26. týdne těhotenství se statisticky jedná o potrat, po 27. týdnu je to již porod. Novorozenecká úmrtnost je v ČR velmi nízká, celkem asi 400 dětí ročně zemře při porodu nebo se narodí mrtvé. Nejvíce mrtvých dětí se narodí v intervalu mezi 36. a 39. týdnem těhotenství a potom ve 27. týdnu těhotenství.  


Zdroj:
BUCKLE, Jane. Clinical aromatherapy: essential oils in healthcare. Third edition. St. Louis, MO: Elsevier, 2015. ISBN 0702054402.

MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, 2000.

WORWOOD, Valerie Ann. The fragrant mind: aromatherapy for personality, mind, mood, and emotion. Emeryville, CA: Distributed to the trade by Publishers Group West, c1996. ISBN 1880032910.

PRICE, Shirley. a Len. PRICE. Aromatherapy for health professionals. 4th ed. New York: Churchill Livingstone/Elsevier, 2012. ISBN 9780702035647.

TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN 978044306241. [p. 357, 449-454, 466-467] 

STADELMANN, Ingeborg. Zdravé těhotenství, přirozený porod: citlivý průvodce těhotenstvím, porodem, šestinedělím a kojením, který nabízí ověřené praktické návody, jak v těchto obdobích využít bylinek, homeopatických přípravků a éterických olejů. 3., přeprac. vyd. Přeložil Barbora SADÍLKOVÁ, přeložil Barbora TOMEČKOVÁ. Praha: One Woman Press, 2009. ISBN 978-80-86356-50-1.

STADELMANN, Ingeborg. Aromaterapie od těhotenství po kojení. V češtině první vydání. Přeložil Barbora TOMEČKOVÁ. Praha: Marie Noe, nakladatelství a vydavatelství One Woman Press, 2017. ISBN 978-80-86356-58-7.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Proč v mém kufru nenajdete oleje od Young Living, DoTerra, Justu a dalších..

Marketingové triky MLM firem, prodávající éterické oleje. Proč tyto značky nepoužívám a proč je považuji za nevhodné. Má na kvalitu vliv cena?

Proč můj kufr, v kterém je aktuálně více než 120 různých éterických olejů, neobsahuje ani jeden olej nejvyšší terapeutické kvality?

Ha?!!
Označení kvality éterických olejů
Asi proto, že žádné oleje nejvyšší terapeutické kvality neexistují. Není žádná autorita, která by rozhodovala, co je a není terapeutická kvalita.
Všechny éterické oleje mají nějaké terapeutické účinky. Mohou mít různé účinky na psychiku nebo na fyzické tělo. Podle jejich složení nebo vůně můžeme usuzovat, na co budou užitečné.

Účastníci kurzů, mí klienti i další lidi, co se zajímají o aromaterapii se mě ptají:

Jak tedy poznám ty správné oleje?  Je jasné, že když vám někdo představí terapeutickou kvalitu, lékopisnou kvalitu a .. kvalitu.. co si vyberete?

Bez hlubší znalosti asi pravděpodobně první dvě.

Terapeutická kvalita .. neexistuje, lékopisná kvalita, podle mého pátrání,…

Jednoduchý osvěžovač vzduchu s éterickými oleji

Často se mě lidé ptají, jak si vyrobit přírodní difuzér s éterickými oleji na osvěžení vzduchu či navonění prostoru.
Začala jsem pro sebe i své klienty vyrábět jednoduchou variantu s gelovými kuličkami.Vezměte gelové vodní perly, napusťte do nich studenou vodu. Vyberte éterické oleje, které nejsou příliš těkavé a nakapejte do vody.Perly se několikanásobně zvětší a nasáknou vodu i éterické oleje. Dobře promíchejte a dejte do láhve nebo do patentní sklenice. Pokud necháte difuzér otevřený, budou se gelové perly zmenšovat. Obnovíte je zase tím, že napustíte na kuličky vodu a přidáte opět éterické oleje. Místo vody můžete také použít hydroláty. Třeba tymiánový nebo hřebíčkový!

Sílu vůně můžete regulovat pomocí uzavírání a otevírání sklenice.

Do difuzéru můžete použít například následující směs éterických olejů:
Svěží
10 kapek litsea cubeba
5 kapek smrku
5 kapek geránia

Zklidňující
8 kapek levandule
4 kapky palmorůžové
4 kapky kadidlovníku

Osvěžovač můžete umístit například do předsíně,…