Přeskočit na hlavní obsah

Domácí kvašená limonáda s ovocem a bylinkami

Vodní kefír aneb tibetská houba nebo taky tibi u nás v létě skutečně frčí. Obvykle je doplňuju nějakými bylinami, co zrovna rostou kolem mě nebo ovocem, co se akorát v tuhle dobu urodí.
Dneska to jsou třešně a pár kousků levandule.

Sekundární fermentace třešní a levandule


No a jak na to:
50 gr krystalů tibi (vodního kefíru)
4-5 lžic cukru
1 litr vody

Vodu dávám normálně kohoutkovou, máme docela tvrdou a to mají krystalky rády a dobře rostou. Do primární fermentace dávám i nějaké sušené ovoce kvůli minerálům. Ovoce, které už je "použité" dám pak do ranní kaše. Dá se použít třeba švestka, šípek, meruňka, kustovnice, rozinky atd.
Primární fermentace se štvestkou
Primární fermentace se švestkou


Primární fermentaci sliju po několika dnech do jiné láhve a přidám ovoce nebo bylinky a vytvořím tak sekundární fermentaci. Přidávám to, co aktuálně roste nebo čeho je zkrátka na naší zahrádce dost. Nejoblíbenější kombinace je u nás citron s mátou.
Při sekundární fermentaci můžeme využít dobře schopnosti vodního kefíru extrahovat siličnaté látky díky malému množství ethanolu a enzymům. Může nám tak vzniknout nápoj, který by nás mohl podpořit při harmonizaci našeho zdraví (např. některé bylinky podporují pocení a jsou močopudné, jiné zase působí příznivě na zažívací či hormonální systém). 
 Vlevo primární, vpravo sekundární fermentace


 Sekundární fermentace s levandulí a zralými třešněmi


2 dny stará sekundární fermentace citronu a máty. Citron vytvořil hořkou chuť, takže jsem použila zhruba 1/4l  na výrobu osvěžující limonády

Sekundární fermentaci sliju cca po 24 hodinách a dám do lednice. Je krásně perlivá a svěží.
Osvěžující letní limonáda s měsíčkem, levandulí a mátou vytvořená ze silného sekundárního fermentu.

Zkoušejte limonády, testujte, kombinujte a třeba se můžete podělit o vaše zkušenosti a recepty v komentářích pod článkem. 
A kdyby vás tohle téma zajímalo nějak víc, tak s mým bráchou z webu Fermentárum.cz děláme kurzy na tohle téma a můžete tam ochutnat kde co a dozvíte se taky, co všechno a jak se dá připravovat. 

Krásné léto a hodně voňavých zážitků!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Proč v mém kufru nenajdete oleje od Young Living, DoTerra, Justu a dalších..

Marketingové triky MLM firem, prodávající éterické oleje. Proč tyto značky nepoužívám a proč je považuji za nevhodné. Má na kvalitu vliv cena?

Proč můj kufr, v kterém je aktuálně více než 120 různých éterických olejů, neobsahuje ani jeden olej nejvyšší terapeutické kvality?

Ha?!!
Označení kvality éterických olejů
Asi proto, že žádné oleje nejvyšší terapeutické kvality neexistují. Není žádná autorita, která by rozhodovala, co je a není terapeutická kvalita.
Všechny éterické oleje mají nějaké terapeutické účinky. Mohou mít různé účinky na psychiku nebo na fyzické tělo. Podle jejich složení nebo vůně můžeme usuzovat, na co budou užitečné.

Účastníci kurzů, mí klienti i další lidi, co se zajímají o aromaterapii se mě ptají:

Jak tedy poznám ty správné oleje?  Je jasné, že když vám někdo představí terapeutickou kvalitu, lékopisnou kvalitu a .. kvalitu.. co si vyberete?

Bez hlubší znalosti asi pravděpodobně první dvě.

Terapeutická kvalita .. neexistuje, lékopisná kvalita, podle mého pátrání,…

Prázdná náruč - když se miminko rozhodne odejít

Přijít o miminko je pro  ženy a jejich rodiny psychicky velmi náročná situace. Jedná se bohužel i o celospolečenské tabu a ženy někdy nenacházejí podporu u svých blízkých ani přátel a zůstávají na celou situaci samy.  
Těhotenství je většinou radostná událost v životě ženy, rodiny. Jsou ale i chvíle, kdy se miminko, z naprosto neznámých příčin rozhodne, že se nenarodí. Stává se to v různých fázích těhotenství, nejčastěji v prvním trimestru. Neobvyklé, bohužel, nejsou ani případy, kdy se miminko narodí mrtvé nebo zemře několik hodin po porodu.
Jak tedy mohou pomoci přírodní prostředky, co mohou ženy udělat, na koho se mohou obrátit?

Zamlklé těhotenství nebo samovolný potrat
Nejvíce žen si zažije potrat v prvním trimestru. Je to něco s čím se běžně počítá, mnoho párů oznamuje těhotenství až po 12. týdnu, protože už jakási „jistota“, že to nejhorší miminko s maminkou zvládli a teď už jen oba porostou do krásy. Jsou však případy, kdy se miminko přestane vyvíjet a přestane mu tlouci srd…

Jednoduchý osvěžovač vzduchu s éterickými oleji

Často se mě lidé ptají, jak si vyrobit přírodní difuzér s éterickými oleji na osvěžení vzduchu či navonění prostoru.
Začala jsem pro sebe i své klienty vyrábět jednoduchou variantu s gelovými kuličkami.Vezměte gelové vodní perly, napusťte do nich studenou vodu. Vyberte éterické oleje, které nejsou příliš těkavé a nakapejte do vody.Perly se několikanásobně zvětší a nasáknou vodu i éterické oleje. Dobře promíchejte a dejte do láhve nebo do patentní sklenice. Pokud necháte difuzér otevřený, budou se gelové perly zmenšovat. Obnovíte je zase tím, že napustíte na kuličky vodu a přidáte opět éterické oleje. Místo vody můžete také použít hydroláty. Třeba tymiánový nebo hřebíčkový!

Sílu vůně můžete regulovat pomocí uzavírání a otevírání sklenice.

Do difuzéru můžete použít například následující směs éterických olejů:
Svěží
10 kapek litsea cubeba
5 kapek smrku
5 kapek geránia

Zklidňující
8 kapek levandule
4 kapky palmorůžové
4 kapky kadidlovníku

Osvěžovač můžete umístit například do předsíně,…